Wernakalant, Vernakalantum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o wernakalancie
- Rok wprowadzenia na rynek
-
2010
- Substancje aktywne
-
chlorowodorek wernakalantu
- Działanie wernakalantu
-
przeciwarytmiczne
- Postacie wernakalantu
-
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
- Układy narządowe
-
układ krwionośny (sercowo-naczyniowy)
- Specjalności medyczne
-
Kardiologia
- Rys historyczny wernakalantu
-
Wernakalant został opracowany przez firmę Cardiome Pharma i wprowadzony na rynek w 2010 roku pod nazwą handlową Brinavess. Lek jest dostępny w Kanadzie od 2017 roku.
- Wzór sumaryczny wernakalantu
-
C20H31NO4
Spis treści
- Wskazania do stosowania wernakalantu
- Dawkowanie wernakalantu
- Przeciwskazania do stosowania wernakalantu
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania wernakalantu
- Przeciwwskazania wernakalantu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
- Interakcje wernakalantu z innymi substancjami czynnymi
- Wpływ wernakalantu na prowadzenie pojazdów
- Wpływ wernakalantu na ciążę
- Wpływ wernakalantu na laktację
- Inne możliwe skutki uboczne
- Objawy przedawkowania wernakalantu
- Mechanizm działania wernakalantu
- Dystrybucja wernakalantu
- Metabolizm wernakalantu
- Wydalanie wernakalantu
Wskazania do stosowania wernakalantu
Wernakalant jest stosowany w przywracaniu rytmu zatokowego (kontrola rytmu) u pacjentów z napadowym migotaniem przedsionków, trwającym w przypadku pacjentów, którzy nie przeszli operacji kardiochirurgicznej ≤ 7 dni, a u pacjentów będących po operacji ≤ 3 dni.
Dawkowanie wernakalantu
Wernakalant przeznaczony jest do podania we wlewie dożylnym wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny. Leku nie należy podawać we wstrzyknięciu dożylnym, ani w bolusie.
Dawka wernakalantu ustalana jest na podstawie masy ciała. Maksymalna dawka dobowa stosowana u osób dorosłych to 5 mg/kg masy ciała. Wlew powinien trwać 10 minut, a po nim powinna nastąpić 15-minutowa obserwacja stanu pacjenta. Jeżeli pierwszy wlew okaże się nieskuteczny można ponowić podanie leku (drugi 10-minutowy wlew). Wernakalant nie jest wskazany u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
Przeciwskazania do stosowania wernakalantu
Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na wernakalant, pacjenci ze stwierdzoną w wywiadzie ciężką bradykardią, wydłużeniem odstępu QT, zaburzeniami czynności węzła zatokowego lub blokiem przewodnictwa II i III stopnia w przypadku braku rozrusznika. Wśród przeciwwskazań można wyróżnić również ciężką postać zwężenia aorty, niewydolność serca (klasa III i IV wg NYHA), skurczowe ciśnienie krwi < 100 mm Hg. Wernakalantu nie wolno zastosować u osób, u których w ciągu ostatnich 30 dni wystąpił ostry zespół wieńcowy (w tym zawał mięśnia sercowego).
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania wernakalantu
Podczas podawania wernakalantu i w okresie bezpośrednio po podaniu leku należy dokładnie obserwować pacjenta pod kątem wystąpienia niedociśnienia, bradykardii i poważnych zmian w zapisie EKG, które mogłyby wskazywać na niedokrwienie, zawał mięśnia sercowego lub komorowe zaburzenia rytmu serca. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest zwiększone u osób z zastoinową niewydolnością serca i z wadami zastawek serca.
Przed podaniem wernakalantu należy skontrolować stężenie potasu we krwi, stopień nawodnienia pacjenta i parametry hemodynamiczne.
Należy zachować szczególną ostrożność u osób z ciężką niewydolnością wątroby i z rozrusznikiem serca, ze względu na ograniczone dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie pacjentów.
W celu zachowania bezpieczeństwa podanie wernakalantu powinno nastąpić po upływie co najmniej 24 h od podania innych dożylnych leków przeciwarytmicznych. Wznowienie przyjmowania doustnych leków przeciwarytmicznych powinno nastąpić nie wcześniej niż po 2 h od podania wernakalantu.
Przeciwwskazania wernakalantu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
Wernakalantu nie należy łączyć z innymi dożylnymi lekami przeciwarytmicznymi (klasy I lub III np. propafenon, amiodaron). Należy zachować co najmniej 4-godzinny odstęp czasowy między podaniem wspomnianych leków, a wernakalantu.
Interakcje wernakalantu z innymi substancjami czynnymi
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Amiodaron (Amiodarone) | leki przeciwarytmiczne - klasa III |
Atenolol (Atenolol) | antagoniści receptorów beta 1 oraz rozszerzające naczynia obwodowe |
Bisoprolol (Bisoprolol) | antagoniści receptorów beta 1 oraz rozszerzające naczynia obwodowe |
Diltiazem (Diltiazem) | leki blokujące kanały wapniowe - działające na mięsień sercowy |
Dronedaron (Dronedarone) | leki przeciwarytmiczne - klasa III |
Fenytoina (Phenytoin) | leki przeciwpadaczkowe - blokujące kanały sodowe i stabilizujące błony neuronów |
Lidokaina (Lidocaine) | substancje znieczulające miejscowo - amidy |
Metoprolol (Metoprolol) | antagoniści receptorów beta-1 i beta-2 adrenergicznych |
Nebiwolol (Nebivolol) | antagoniści receptorów beta 1 oraz rozszerzające naczynia obwodowe |
Propafenon (Propafenone) | leki przeciwarytmiczne - klasa I |
Propranolol (Propranolol) | antagoniści receptorów beta-1 i beta-2 adrenergicznych |
Sotalol (Sotalol) | antagoniści receptorów beta-1 i beta-2 adrenergicznych |
Tymolol (Timolol) | antagoniści receptorów beta-1 i beta-2 adrenergicznych |
Werapamil (Verapamil) | leki blokujące kanały wapniowe - działające na mięsień sercowy |
Wpływ wernakalantu na prowadzenie pojazdów
Wernakalant może powodować zawroty głowy wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza w ciągu pierwszych 2 h od podania leku.
Wpływ wernakalantu na ciążę
Badania prowadzone wśród zwierząt wykazały teratogenny wpływ wernakalantu (deformacje kości czaszki i łopatki, rozszczep podniebienia, zwężenie tchawicy, niewykształcenie gruczołu tarczowego, wnętrostwo, zwiększona umieralność zarodków i płodów). Brak danych z badań u kobiet, dlatego należy unikać stosowania wernakalantu w ciąży.
Wpływ wernakalantu na laktację
Dane dotyczące przenikania wernakalantu i jego metabolitów do mleka kobiet i zwierząt są ograniczone. Należy zachować ostrożność stosując lek u kobiet w okresie laktacji.
Inne możliwe skutki uboczne
Podanie dożylne: zaburzenia smaku i węchu, parestezje, zawroty głowy, uczucie pieczenia, niedoczulica, senność, omdlenia, zaburzenia widzenie, podrażnienie oczu, łzawienie, zaburzenia serca (bradykardia, trzepotanie przedsionków, kołatanie serca, tachykardia komorowa, wydłużenie zespołu QRS w EKG, wstrząs kardiogenny, blok serca itd.), niedociśnienie, nagłe zaczerwienie twarzy i uderzenia gorąca, bladość skóry, kaszel, kichanie, katar, ból jamy ustnej i gardła, duszność, uczucie dławienia, nudności, wymioty, biegunka, parcie na stolec, uczucie suchości w jamie ustnej, świąd, wzmożona potliwość, bóle kończyn, ból i podrażnienie w miejscu podania, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie.
Objawy przedawkowania wernakalantu
Objawem przedawkowania wernakalantu jest tachykardia zatokowa (bez objawów niepokojących). W odnotowanych przypadkach przedawkowania nie doszło do powikłań po ustąpieniu tachykardii.
Mechanizm działania wernakalantu
Wernakalant wykazuje wysoką selektywność działania w stosunku do mięśni przedsionków. Poprzez blokowanie kanałów sodowych i potasowych wydłuża potencjał czynnościowy serca, a przez to okres refrakcji. Na skutek działania leku dochodzi także do zmniejszenia szybkości przewodzenia impulsów w zależności od częstości rytmu. Początek działania leku następuje szybciej przy wyższej częstości akcji serca. Wernakalant przyczynia się do wydłużenia odstępu QT.
Dystrybucja wernakalantu
Wernakalant wiąże się w małych stopniu z białkami osocza. Wolna frakcja leku w surowicy krwi stanowi 53-63% w zakresie stężeń 1-5 μg/ml.
Metabolizm wernakalantu
Wernakalant jest metabolizowany przez enzym CYP2D6. Przeważającą drogą metabolizmu leku u osób szybko metabolizujących przy udziale CYP2D6 jest proces O-demetylacji, natomiast u osób wolno metabolizujących zachodzi przede wszystkim glukuronidacja.
Wydalanie wernakalantu
Wydalanie leku odbywa się głównie z moczem. Okres półtrwania wernakalantu u osób szybko metabolizujących z udziałem CYP2D6 wynosi 3 h, zaś u osób wolno metabolizujących 5,5 h.