Tilmanocept, Tilmanoceptum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o tilmanocepcie
- Rok wprowadzenia na rynek
-
2013
- Substancje aktywne
-
tilmanocept
- Działanie tilmanoceptu
-
diagnostyczne
- Postacie tilmanoceptu
-
roztwór do wstrzykiwań
- Układy narządowe
-
układ limfatyczny (chłonny)
- Specjalności medyczne
-
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Spis treści
- Wskazania do stosowania tilmanoceptu
- Dawkowanie tilmanoceptu
- Przeciwskazania do stosowania tilmanoceptu
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tilmanoceptu
- Przeciwwskazania tilmanoceptu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
- Wpływ tilmanoceptu na ciążę
- Wpływ tilmanoceptu na laktację
- Inne możliwe skutki uboczne
- Mechanizm działania tilmanoceptu
- Metabolizm tilmanoceptu
- Wydalanie tilmanoceptu
Wskazania do stosowania tilmanoceptu
Tilmanocept jest wykorzystywany do mapowania wartowniczych węzłów chłonnych - pierwszych węzłów, do których spływa chłonka z pierwotnego ogniska nowotworu. Tilmanocept pozwala określić stopień zaawansowania raka piersi, czerniaka i raka płaskonabłonkowego jamy ustnej. Jest on stosowany w obrazowaniu zewnętrznym i ocenie śródoperacyjnej.
Dawkowanie tilmanoceptu
Tilmanocept przeznaczony jest do podania przez doświadczony personel medyczny po uprzednim wyznakowaniu radioizotopem. Preparat wstrzykuje się podskórnie, śródskórnie, do guza lub w okolicę guza.
Dostosowania dawki leku mogą wymagać osoby z zaburzenia czynności wątroby i nerek.
Maksymalna dawka tilmanoceptu we wstrzyknięciu wynosi 50 mikrogramów.
Przeciwskazania do stosowania tilmanoceptu
Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na tilmanocept.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tilmanoceptu
Po podaniu tilmanoceptu może wystąpić nadwrażliwość, włącznie ze śmiertelnymi reakcjami anafilaktycznymi/anafilaktoidalnymi.
Dawka promieniowania dla pacjenta powinna być możliwie jak najmniejsza. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek są bardziej narażeni na promieniowanie.
Przed podaniem preparatu należy odpowiednio nawodnić pacjenta. Częstsze oddawanie moczu po zakończeniu diagnostyki zmniejsza narażenie pacjenta na promieniowanie.
Przeciwwskazania tilmanoceptu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
Po podaniu tilmanoceptu znakowanego radioizotopem nie należy podawać innych znaczników w krótkim odstępie czasu.
Wpływ tilmanoceptu na ciążę
Wpływ tilmanoceptu na płód nie jest znany. Zastosowanie tilmanoceptu w badaniu diagnostycznym z wykorzystaniem promieniowania wiąże się z pochłanianiem dawek promieniowania przez płód. Zastosowanie preparatu u kobiet w ciąży należy ograniczyć do przypadków bezwzględnie koniecznych.
Wpływ tilmanoceptu na laktację
Nie wiadomo, czy tilmanocept znakowany technetem przenika do mleka kobiecego. Na 24 h po wstrzyknięciu preparatu należy przerwać karmienie piersią.
Inne możliwe skutki uboczne
Podanie podskórne, śródskórne, do guza lub w okolicę guza: hiperkalcemia, ból i zawroty głowy, parastezja, afazja, zaczerwienienie twarzy, niewyraźne widzenie, częstoskurcz zatokowy, nudności, podrażnienie skóry, bóle mięśniowo-szkieletowe, ból szyi, ból żuchwy, ból kończyn, częstomocz, parcie na mocz, ból piersi, podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia, ból i uczucie gorąca w miejscu wstrzyknięcia, podrażnienie skóry.
Mechanizm działania tilmanoceptu
Tilmanocept wykazuje silne powinowactwo do receptora wiążącego mannozę (CD206), obecnego na powierzchni makrofagów i komórek dendrytycznych. Makrofagi są zlokalizowane w dużych ilościach w węzłach chłonnych. Składowa tilmanoceptu - kwas dietylenotriaminopentaoctowy stanowi środek chelatujący do znakowania technetem. W efekcie po zastosowaniu promieniowania gamma możliwe jest znakowanie wartowniczych węzłów chłonnych, do których spływa chłonka z pierwotnego ogniska nowotworu. W badaniach klinicznych wykazano, że preparat nie ucieka do węzłów chłonnych drugiego rzędu.
Metabolizm tilmanoceptu
Metabolizm tilmanoceptu nie jest dokładnie poznany. Prawdopodobnie tilmanocept ulega metabolizmowi w wątrobie do dekstranu, mannozy i kwasu dietylenotriaminopentaoctowego. W dalszym etapie może nastąpić rozkład do glukozy.
Wydalanie tilmanoceptu
Główną drogą eliminacji tilmanoceptu są nerki. Można przypuszczać, że metabolity powstające w wątrobie są wydalane z żółcią w kale. Okres półtrwania tilmanoceptu znakowanego technetem wynosi 6 h (w miejscu wstrzyknięcia 1,8-3,1 h).