Simoktokog alfa, Simoctocogum alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o simoktokogu alfa

Rok wprowadzenia na rynek
2000
Substancje aktywne
simoktokog alfa
Działanie simoktokogu alfa
zwiększa krzepliwość krwi
Postacie simoktokogu alfa
proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia
Rys historyczny simoktokogu alfa

Substancja czynna została dopuszczona do obrotu w roku 2000, w Szwajcarii. Podmiotem odpowiedzialnym za rejestrację leku była firma CSL Behring AG. Czternaście lat później simoktokog alfa został dopuszczony na terenie Europy.

Spis treści

Wskazania do stosowania simoktokogu alfa

Simoktokog alfa jest rekombinowanym ludzkim VIII czynnikiem krzepnięcia pozbawionym domeny B, wyprodukowanym dzięki metodzie rekombinacji DNA w zmodyfikowanych genetycznie komórkach ludzkiej nerki.

Substancja czynna znalazła zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce krwawień u osób dorosłych i dzieci cierpiących na hemofilię typu A.

Dawkowanie simoktokogu alfa

Schemat dawkowania jest zależny od wieku i stanu organizmu pacjenta, lokalizacji oraz nasilenia krwawienia, a także od stopnia niedoboru czynnika VIII. 

Siła działania simoktokogu alfa jest wyrażona w jednostkach międzynarodowych. Jedna jednostka międzynarodowa odpowiada ilości czynnika VIII, która znajduje się w jednym mililitrze osocza. 

Dawka dobowa simoktokogu alfa powinna być dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta. Wymagana ilość substancji leczniczej jest różna w zależności od występującej przyczyny podania. Simoktokog alfa należy podawać drogą dożylną, w postaci wlewu o maksymalnej szybkości przepływu wynoszącej 4 ml/min.

W przypadku pacjentów cierpiących na ciężką postać hemofilii A, lek można stosować w celu zapobiegania krwawieniom. Zwykle stosowana dawka wynosi od 20 j.m. do 40 j.m. na kilogram masy ciała pacjenta co drugi lub trzeci dzień.

Schemat terapii może wymagać dostosowania w przypadku dzieci lub młodzieży. Dawkę simoktokogu należy zmodyfikować u pacjentów niedożywionych lub osób z nadwagą. 

Przeciwskazania do stosowania simoktokogu alfa

Przeciwwskazaniem do stosowania simoktokogu alfa jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości na tę substancję czynną.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania simoktokogu alfa

Podczas stosowania simoktokogu alfa istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się w osoczu przeciwciał neutralizujących działanie czynnika VIII. Ryzyko pojawienia się immunoglobulin IgG jest wyższe w przypadku pierwszych dwudziestu dni leczenia. 
Nieskuteczność terapii może być związana z występującymi w osoczu inhibitorami zmniejszającymi aktywność prokoagulacyjną czynnika VIII. Ze względu na ryzyko osłabienia efektu terapeutycznego zalecane jest dokładne monitorowanie pacjentów przyjmujących simoktokog alfa. 

Simoktokog alfa może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu podczas terapii osób cierpiących na choroby układu sercowo–naczyniowego.

Podczas stosowania simoktokogu alfa istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się objawów reakcji alergicznej. W trakcie terapii może wystąpić pokrzywka, wysypka, niedociśnienie, reakcja anafilaktyczna, zaburzenia oddechowe lub wstrząs. Substancja czynna powstaje w procesie rekombinacji DNA w linii zmodyfikowanych komórek ludzkiej nerki i może zawierać niewielkie ilość białek gospodarza – odpowiedzialnych za potencjalną reakcję uczuleniową.

W niektórych przypadkach podczas terapii simoktokogiem alfa konieczne może być stosowanie centralnego cewnika żylnego. Wykorzystanie cewnika niesie ze sobą ryzyko rozwoju zakrzepicy, bakteriemii oraz infekcji w miejscu wkłucia. 

Wpływ simoktokogu alfa na prowadzenie pojazdów

Substancja lecznicza nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Wpływ simoktokogu alfa na ciążę

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność substancji leczniczej u kobiet w ciąży. 

Simoktokog alfa może być stosowany u kobiet ciężarnych jedynie w przypadku wyraźnej konieczności, po wcześniejszej analizie zagrożenia występującego dla przebiegu ciąży. 

Wpływ simoktokogu alfa na laktację

Przyjmowanie leku podczas laktacji nie jest zalecane. Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo substancji leczniczej podczas karmienia piersią. 

Terapia simoktokogiem alfa u kobiety karmiącej piersią powinna być wyraźnie uzasadniona oraz przeprowadzona z zasadami należytej ostrożności po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Inne możliwe skutki uboczne

W wyniku dożylnego podania simoktokogu alfa u pacjentów leczonych wcześniej istnieje ryzyko wystąpienia:

  • częstych zaburzeń, do których zaliczamy gorączkę oraz wystąpienie nadwrażliwości na tę substancję czynną;
  • niezbyt częstego pojawienia się inhibitorów czynnika VIII w osoczu, bólu lub zawrotów głowy, parestezji, suchości w jamie ustnej, bólu pleców, stanu zapalnego lub bólu w miejscu iniekcji, złego samopoczuci lub duszności.

W przypadku pacjentów nie poddanych wcześniejszemu leczeniu istnieje ryzyko wystąpienia bardzo częstego zahamowania aktywności czynnika VIII. 

Mechanizm działania simoktokogu alfa

Simoktokog alfa jest ludzkim czynnikiem krzepnięcia VIII pozbawionym domeny B występującej w endogennej cząsteczce. Substancja czynna łączy się z czynnikiem von Willebranda w osoczu pacjenta. 
Czynnik VIII pełni kilka ważnych ról w organizmie człowieka:

  • kompleks czynnika VIII oraz czynnika von Willebranda jest odpowiedzialny za prawidłową adhezję trombocytów do ściany naczynia krwionośnego w miejscu krwawienia;
  • bierze udział w kaskadzie aktywującej inne czynniki krzepnięcia, co prowadzi ostatecznie do przekształcenia protrombiny w trombinę i powstania skrzepu dzięki transformacji fibrynogenu w fibrynę. 

Dystrybucja simoktokogu alfa

Simoktokog alfa łączy się z czynnikiem von Willebranda w osoczu.

Wydalanie simoktokogu alfa

Substancja czynna jest wykorzystywana w kaskadzie aktywacji procesu krzepnięcia i w przypadku wystąpienia krwotoku lek jest zużywany w miejscu wystąpienia krwawienia. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij