Romiplostym, Romiplostimum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o romiplostymie

Rok wprowadzenia na rynek
2009
Substancje aktywne
romiplostym
Działanie romiplostymu
przeciwkrwotoczne
Postacie romiplostymu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ immunologiczny (odpornościowy), układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia, Immunologia kliniczna, Onkologia i hematologia dziecięca, Onkologia kliniczna
Wzór sumaryczny romiplostymu

C2634H4086N722O790S18

 

Spis treści

Wskazania do stosowania romiplostymu

Romiplostym jest lekiem stosowanym u pacjentów z przewlekłą lub oporną, pierwotną małopłytkowością immunologiczną (pacjenci Ci posiadają małą ilość płytek krwi, które są niszczone przez ich układ immunologiczny). Lek stosuje się u dorosłych i dzieci, od ukończenia 1 roku życia, u których inne metody leczenia nie przynoszą poprawy (terapia kortykosteroidami, immunoglobulinami). Romiplostym pobudza szpik kostny, aby zwiększyć wytwarzanie płytek krwi.

Dawkowanie romiplostymu

Romiplostym podaje się w iniekcjach podskórnych raz w tygodniu. Dawkowanie początkowe uzależnione jest od masy ciała pacjenta (1 mikrogram na kilogram masy ciała). Dalszy schemat dawkowania u dorosłych modyfikowany jest na podstawie wyników badań liczby płytek krwi, a u dzieci dodatkowo należy wykonywać pomiary masy ciała co 3 miesiące. 

Leczenie romiplostymem  powinno być prowadzone przez lekarza o specjalności hematologicznej.

Przeciwskazania do stosowania romiplostymu

Przeciwskazaniem do stosowania romiplostymu jest nadwrażliwość na substancję czynną lub substancję , które są produkowane z wykorzystaniem bakterii Escherichia coli.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania romiplostymu

Po zaprzestaniu leczenia romiplostymem może nastąpić nawrót małopłytkowości oraz mogą wystąpić krwawienia. Należy wprowadzić leczenie zachowawcze oraz obserwację pacjenta pod kątem ilości płytek krwi. W przypadku leczenia długotrwałego romiplostymem może dojść do zmian w szpiku kostnym (zwiększenie ilości włókien retykulinowych - delikatne włókna tkanki łącznej), a te mogą prowadzić do powstania nieprawidłowych komórek krwi.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, w podeszłym wieku, nowotworami złośliwymi, leżących, u pacjentek stosujących doustną antykoncepcję, u pacjentów otyłych lub palących, z czynnikami ryzyka powikłań zatorowo-zakrzepowych należy zachować szczególną ostrożność w związku z możliwością wystąpienia powikłań powstania skrzepów krwi, zwłaszcza jeżeli liczba płytek krwi przekracza normę.

Nie wolno stosować romiplostymu w przypadkach istniejących zespołów mielodysplastycznych, ponieważ może prowadzić to do zwiększenia liczby komórek blastycznych, a nawet do ostrej białaczki szpikowej.

U pacjentów leczonych romiplostymem należy kontrolować liczbę czerwonych i białych ciałek krwi, ponieważ może wystąpić niedokrwistość i leukocytoza (zwłaszcza u pacjentów po przebytej splenektomii - częściowe lub  całkowite usunięcie śledziony).

W przypadku braku efektów leczenia romiplostymem należy wykonać bardzo dokładną diagnostykę, w celu znalezienia przyczyny.

Przy jednoczesnym stosowaniu innych leków, wykorzystywanych w leczeniu pierwotnej małopłytkowości immunologicznej (kortykosteroidy, danazol, azatiopryna, dożylne immunoglobuliny, immunoglobulina anty-D) należy kontrolować liczbę płytek krwi (można rozważyć zmniejszenie dawki tych leków lub przerwanie stosowania).

Przy równoczesnym stosowaniu romiplostymu z lekami przeciwkrzepliwymi lub przeciwpłytkowymi może pojawić się zwiększone ryzyko krwawień.

Wpływ romiplostymu na prowadzenie pojazdów

Romiplostym wywiera umiarkowany wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

Niewielkie i przejściowe zawroty głowy mogą osłabiać zdolność do wykonywania tych czynności w sposób bezpieczny.

Wpływ romiplostymu na ciążę

Brak badań klinicznych na temat wpływu romiplostymu u kobiet w ciąży. Badania u zwierząt potwierdziły przechodzenie leku przez łożysko i zwiększenie liczby płytek krwi u płodu, ponadto pojawiły się przypadki poimplantacyjnej utraty płodu u zwierząt oraz wzrost śmiertelności (niewielki) okołoporodowej płodu. W związku z powyższym nie zaleca się stosowania romiplostymu w ciąży.

Wpływ romiplostymu na laktację

Brak badań klinicznych u kobiet karmiących piersią, dlatego nie wiadomo czy romiplostym przenika do mleka matki karmiącej. Z tego względu nie można wykluczyć zagrożenia u niemowląt karmionych piersią. Nie zaleca się podawania romiplostymu.

Wpływ romiplostymu na płodność

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w wieku rozrodczym, nie stosujących skutecznej antykoncepcji. 

Inne możliwe skutki uboczne

Najcięższe skutki uboczne po podaniu iniekcji podskórnych to:

  • nawrót małopłytkowości;
  • krwawienia po zaprzestaniu leczenia;
  • zwiększenie ilości włókien retykulinowych;
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe
  • nawrót zespołów mielodysplastycznych.

Najczęstsze działania niepożądane to reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioworuchowy) oraz bóle głowy i zakażenia górnych dróg oddechowych.

Często pojawiały się zaburzenia snu, biegunka i bóle brzucha, nudności, siniaki, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, gorączka, kołatania serca.

Niezbyt często wylewy podspojówkowe, nietolerancja alkoholu, brak apetytu, depresja, łysienie, krwotoki z jamy ustnej i odbytnicy.

Objawy przedawkowania romiplostymu

Przy przedawkowaniu romiplostymu mogą nie pojawić się żadne objawy fizyczne, jednakże liczba płytek krwi może się zwiększyć do niebezpiecznego poziomu, a to może być przyczyną powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jeżeli badania laboratoryjne to potwierdzą należy przerwać leczenie romiplostymem i kontrolować liczbę płytek krwi.

Mechanizm działania romiplostymu

Romiplostym jest przeciwciałem, agonistą receptora trombopoetyny (hormon odpowiedzialny za produkcję i dojrzewanie trombocytów). Łącząc się z tym receptorem aktywuje wewnątrzkomórkowe szlaki transkrypcyjne, zwiększając w ten sposób wytwarzanie płytek krwi. Wykazuje również działanie podobne do trombopoetyny.

Wchłanianie romiplostymu

Romiplostym podawany jest we wstrzyknięciach podskórnych, najprawdopodobniej stężenie leku w surowicy krwi jest odwrotnie proporcjonalne do liczby płytek krwi. Na wchłanianie nie wpływa wiek pacjenta, waga, podana dawka.

Dystrybucja romiplostymu

Na objętość dystrybucji mają wpływ komórki docelowe (megakariocyty i płytki krwi).

Wydalanie romiplostymu

Eliminacja romiplostymu uzależniona jest częściowo od receptora trombopoetyny na płytkach krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij