Regadenozon, Regadenozonum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o regadenozonie

Rok wprowadzenia na rynek
2008
Substancje aktywne
regadenozon
Działanie regadenozonu
diagnostyczne, rozszerza naczynia krwionośne
Postacie regadenozonu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ krwionośny (sercowo-naczyniowy)
Specjalności medyczne
Kardiologia
Rys historyczny regadenozonu

W kwietniu 2008 roku regadenozon został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) i wprowadzony na rynek amerykański przez dwie firmy farmaceutyczne: Astellas Pharma oraz CV Therapeutics. W 2010 roku pozytywną opinię na temat leku wydała Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency, EMA). Podmiotem odpowiedzialnym na rynku europejskim został Rapidscan Pharma Solutions EU LTD. Szwajcarska Agencja Produktów Leczniczych Swissmedic zatwierdziła regadenozon w 2017 roku.

Wzór sumaryczny regadenozonu

C15H18N8O5

Spis treści

Wskazania do stosowania regadenozonu

Regadenozon to substancja lecznicza służąca do diagnostyki. Stosuje się ją w scyntygrafii perfuzyjnej serca, do obrazowania perfuzji mięśnia sercowego, czyli przepływu krwi przez ten narząd. Zabieg scyntygrafii perfuzyjnej umożliwia ocenę ukrwienia mięśnia lewej komory serca. Wykorzystuje się w nim związek MIBI, czyli metoksy-izobutylo-izonitryl, który jest oznaczony radioizotopem. Tc-99m-MIBI gromadzi się w mięśniach w zależności od ich ukrwienia. Regadenozon jest wstrzykiwany dorosłym pacjentom, u których nie możliwe jest przeprowadzenie próby wysiłkowej. 

Dawkowanie regadenozonu

Regadenozon podaje się w szybkim wstrzyknięciu (czas trwania 10 sekund) do żyły obwodowej w obrębie placówki medycznej. Po podaniu leku wstrzykuje się 5 ml roztworu 9 mg/ml. Zwykle stosowana dawka to  400 mikrogramów regadenozonu, podawanego w pojedynczym wstrzyknięciu. Brak jest badań dotyczących wielokrotnego podania leku w ciągu 24 godzin. Po podaniu leku pacjent musi zachować, pozycję leżącą lub siedzącą aż do poprawy parametrów sercowych.

Nie ma konieczności modyfikowania dawek dla osób w podeszłym wieku i dorosłych z zaburzeniami pracy nerek/wątroby. Nie ustalono profilu bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Przeciwskazania do stosowania regadenozonu

Regadenozon jest przeciwwskazany u osób nadwrażliwych na tą substancję leczniczą. Ponad to lek nie może być zastosowany u pacjentów cierpiących na ciężką hipotonię (niedociśnienie tętnicze), zdekompensowaną niewydolność mięśnia sercowego, niestabilną dławicę piersiową oraz blok przedsionkowo-komorowy (stopień II i III oraz zaburzenie czynności węzła zatokowego). 

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania regadenozonu

Podanie regadenozonu może powodować ciężkie działania niepożądane ze strony układu sercowo-naczyniowego, w tym doprowadzić do zawału mięśnia sercowego i zatrzymania pracy serca. Z tego względu po wstrzyknieciu leku konieczna jest obserwacja pacjenta i kontrola EKG.

Należy zachować ostrożność podając regadenozon pacjentom ze schorzeniami układu oddechowego. Lek może powodować skurcz oskrzeli i duszności. Ryzyko wzrasta u osób chorych na astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Po podaniu leku tym osobom w pobliżu powinien znajdować się sprzęt do resuscytacji i leki rozszerzające drzewo oskrzelowe.

Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia hipotonii (niedociśnienia) u pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego (zwężenie pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej, stenotyczna wada zastawkowa serca, zapalenie osierdzia, wysięk osierdziowy i zwężenie tętnicy szyjnej z niewydolnością naczyniowo-mózgową), hipowolemią i chorobami  autonomicznego układu nerwowego.

Przeciwwskazania regadenozonu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Dwa dni przed planowanym podaniem regadenozonu pacjent nie powinien przyjmować dipirydamolu. Dipirydamol zwiększa stężenie adenozyny we krwi i powoduje zmianę reakcji na regadenozon.

Interakcje regadenozonu z innymi substancjami czynnymi

zmniejszenie skuteczności środka diagnostycznego
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Merkaptopuryna (Mercaptopurine) antymetabolity, analogi puryn
Pentoksyfilina (Pentoxifylline) antagoniści receptorów beta 1 oraz rozszerzające naczynia obwodowe
Teofilina (Theophylline) metyloksantyny - blokery adenozyny i fosfodiesterazy

Interakcje regadenozonu z pożywieniem

Przed planowanym podaniem regadenozonu należy wstrzymać się przez co najmniej 12 godzin z przyjmowaniem pokarmów zawierających teofilinę (herbata, yerba mate, kakao) i kofeinę (kawa).

Wpływ regadenozonu na prowadzenie pojazdów

Brak jest badań nad wpływem regadenozonu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, w tym samochodów. Działania niepożądane jakie wywołuje substancja lecznicza, zazwyczaj ustępują w ciągu pół godziny od jej wstrzyknięcia. Należy zachować ostrożność jeżeli pacjent odczuwa ból i zawroty głowy oraz uczucie duszności.  

Inne rodzaje interakcji

Regadenozon wpływa na wyniki badania EKG, powodując między innymi wydłużenie odstępu QT i zmiany odcinka ST.

Wpływ regadenozonu na ciążę

Badania z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych wykazały toksyczny wpływ leku na płód. Brak jest analogicznych badań na ludziach, dlatego ze względów bezpieczeństwa nie należy stosować regadenozonu w okresie ciąży. Obserwowane u zwierząt działania niepożądane leku  to zaburzenia układu szkieletowego płodów (opóźnione kostnienie) oraz zmniejszenie masy urodzeniowej. Nie udowodniono działania teratogennego regadenozonu.

Wpływ regadenozonu na laktację

Brak jest badań dotyczących przenikania regadenozonu do mleka matek karmiących, również wśród zwierząt. Ze względów bezpieczeństwa należy zaprzestać karmienia piersią przez co najmniej 10 godzin od momentu wstrzyknięcia leku.

Wpływ regadenozonu na płodność

Brak jest badań dotyczących wpływu regadenozonu na płodność, zarówno wśród ludzi jak i z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych.

Inne możliwe skutki uboczne

Działania niepożądane po wstrzyknięciu regadenozonu zazwyczaj mają charakter krótkotrwały i ustępują w ciągu pół godziny po podaniu leku. Bardzo często u pacjentów obserwowano zaczerwienienie twarzy, duszność, dyskomfort żołądkowo-jelitowy, bóle i zawroty głowy oraz ból w klatce piersiowej. Często osoby po podaniu leku uskarżały się na bóle mięśniowo-szkieletowe, w tym ból pleców, karku, szczęki i kończyn. Do częstych działań niepożądanych regadenoznu zalicza się także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności i wymioty), nadmierną potliwość, zespół cieśni gardłowej, podrażnienie gardła, kaszel, hipotonię, zaburzenia w odczuwaniu smaku, parestezje, zaburzenia rytmu serca (częstoskurcz, blok przedsionkowo-komorowy, kołatanie serca). Do niezbyt częstych skutków ubocznych leku należą zaburzenia nerwowe (lęki, bezsenność, nadmierna senność), drgawki, obniżenie poziomu świadomości pacjenta, napad niedokrwienny, omdlenie, zaburzenia widzenia i ból gałek ocznych, szumy w uszach, bladość skórna, zimne kończyny, biegunka i nietrzymanie kału, wzdęcia brzucha, zaburzenia skórne (rumień), bóle stawowe. Podanie regadenozonu może prowadzić do zatrzymania akcji mięśnia sercowego, zawału serca, całkowitego bloku AV oraz trzepotania przedsionków.

Objawy przedawkowania regadenozonu

Przyjęcie zbyt dużej dawki regadenozonu powoduje przypieszoną pracę serca, zawroty głowy oraz zaczerwienienie twarzy. 

Mechanizm działania regadenozonu

Regadenozon jest agonistą receptora adenozyny. Lek wykazuje największe powinowactwo do receptora  A2A, a następnie 10-krotnie słabsze do receptora A1. Najprawdopodobniej lek pobudza także receptory A2B i A3. Połączenie regadenozonu z A2A powoduje rozszerzenie naczyń wieńcowych i zwiększa przepływ krwi przez mięsień serca. Regadenozon jest wykorzystywany w  scyntygrafii perfuzyjnej serca. Lek w mniejszym stopniu kumuluje się w zwężonych naczyniach krwionośnych, co powoduje zmniejszenie sygnału z chorobowo zmienionych obszarów serca.

Wchłanianie regadenozonu

Maksymalne stężenie regadenozonu we krwi po podaniu dożylnym osiągane jest w ciągu 1-4 minut.

Dystrybucja regadenozonu

Stopień wiązania regadenozonu z białkami osocza wynosi 25-30%. Objętość dystrybucji leku w stanie stacjonarnym wynosi 78,7 litra.

Metabolizm regadenozonu

Metabolizm regadenozonu u ludzi nie jest znany. Najprawdopodobniej nie uczestniczą w nim enzymy mikrosomalne cytochromu P450.

Wydalanie regadenozonu

Regadenozon wydalany jest z organizmu przez nerki w postaci niezmienionej (około 57% podanej dawki). Średni osoczowy klirens nerkowy leku wynosi 450 ml/min. Okres półtrwania regadenozonu w I fazie działania leku wynosi 2-4 minuty, natomiast w fazie pośredniej 30 minut. T1/2 w fazie eliminacji trwa 2 godziny. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.