Ranibizumab, Ranibizumabum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o ranibizumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2006
Substancje aktywne
ranibizumab
Postacie ranibizumabu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Okulistyka
Rys historyczny ranibizumabu

Ranibizumab został wprowadzony na rynek pod koniec czerwca 2006 roku w Stanach Zjednoczonych przez podmiot odpowiedzialny GENENTECH INC. Substancja ta znalazła zastosowanie w leczeniu neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem (AMD) oraz zaburzeń widzenia spowodowanych cukrzycowym obrzękiem plamki (DME).

 

 

Wzór sumaryczny ranibizumabu

C2158H3282N562O681S12

Spis treści

Wskazania do stosowania ranibizumabu

Ranibizumab wykorzystywany  jest w okulistyce w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki powiązanej z wiekiem,  oraz terapii zaburzeń widzenia spowodowanych obrzękiem plamki wywołanym przez niedrożność naczyń żylnych  siatkówki lub powstałym jako powikłanie cukrzycy.

Dawkowanie ranibizumabu

Ranibizumab podawany jest w postaci pojedynczego wstrzyknięcia do oka.  Zabieg należy wykonywać w warunkach aseptycznych z zastosowaniem znieczulenia i miejscowego środka bakteriobójczego.

Zalecane dawki Ranibizumabu mieszczą się w zakresie 0.3 mg u  do 0,5 mg raz w miesiącu. 

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od jednostki chorobowej, wieku, masy ciała, chorób towarzyszących.

Ranibizumab przez pierwsze 3 miesiące wstrzykiwany jest raz na miesiąc. Jeśli przy kontroli okaże się, że choroba postępuje wznawia się leczenie.

Przeciwskazania do stosowania ranibizumabu

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na ranibizumab, czynne zakażenia oka lub jego okolic lub stosowanie leku u pacjentów, u których podejrzewane jest zakażenie. Substancji nie powinno się stosować u osób z czynnym, ciężkim zapaleniem wnętrza gałki ocznej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania ranibizumabu

Jeśli podczas stosowania ranibizumabu  wystąpią takie objawy jak ból oka lub uczucie nasilonego dyskomfortu w oku, zaczerwienienie, nieostre widzenie lub pogorszenie widzenia, zwiększona liczba drobnych plamek w polu widzenia czy też nadwrażliwość na światło, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Symptomy te mogą być związane z zakażeniem wewnętrznej części oka, stanem zapalnym, odwarstwieniem, przedarciem siatkówki lub zmętnieniem soczewki.

Ze względu na ryzyko wzrostu ciśnienia śródgałkowego po podaniu ranibizumabu do ciała szklistego, lekarz powinien kontrolować ten parametr przez pewien czas bezpośrednio po wstrzyknięciu.

U pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek czy u osób w podeszłym wieku, nie ma konieczności modyfikowania dawki ranibizumabu.

Przeciwwskazania ranibizumabu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

 

Formalne badania dotyczące interakcji nie zostały przeprowadzone.

Interakcje ranibizumabu z innymi substancjami czynnymi

Zwiększone ryzyko wystąpienia krwawień i krwotoków.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Warfaryna (Warfarin) leki przeciwzakrzepowe - antagoniści witaminy K
Przy jednoczesnym stosowaniu odnotowano u niewielkiej liczby badanych występowanie zapaleń śródgałkowych.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Werteporfina (Verteporfin) leki stosowane w terapii fotodynamicznej

Wpływ ranibizumabu na prowadzenie pojazdów

Po podaniu ranibizumabu do ciała szklistego mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Pacjenci nie powinni wykonywać tych czynności do momentu ustąpienia problemów z ostrością wzroku.

Wpływ ranibizumabu na ciążę

Ze względu na mechanizm działania ranibizumab należy traktować jako potencjalnie teratogenny i embriotoksyczny. Choć badania na zwierzętach nie wykazały takiego ryzyka to badania analogiczne w populacji ludzkiej nie były prowadzone. Z tego powodu ranibizumabu nie należy stosować w ciąży, a u kobiet w wieku rozrodczym w okresie kuracji zaleca się stosowanie skutecznej antykoncepcji.

Wpływ ranibizumabu na laktację

Nie ma doniesień z badań klinicznych o przenikaniu ranibizumabu do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się go w okresie laktacji.

Inne możliwe skutki uboczne

 Przy podaniu ranibizumabu do oka mogą pojawić się zaburzenia w funkcjonowaniu narządu wzroku, takie jak zaczerwienienie i ból oka związane ze stanem zapalnym, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt, zaburzenia widzenia, wylew w siatkówce i jej odwarstwienie, wzrost ciśnienia śródgałkowego, krwotok w miejscu wstrzyknięcia i zmętnienie ciała szklistego, zapalenie lub zakażenie brzegów powieki, obrzęk powiek, nasilone łzawienie, świąd oka, zapalenie spojówek, suchość oka, zaćma.

Inne, częste działania niepożądane to ból głowy, kaszel, problemy z oddychaniem, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, nudności, reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka, rumień), bóle stawów.

Objawy przedawkowania ranibizumabu

Ranibizumab jest podawany przez wykwalifikowanych lekarzy okulistów, dlatego ryzyko przedawkowania jest znikome. W czasie badań klinicznych odnotowano tylko dwa przypadki przedawkowania. Odnotowano łagodny i przemijający wzrost ciśnienia śródgałkowego, zmniejszoną ostrość widzenia, obrzęk i ból rogówki oraz przemijającą ślepotę. Nie stwierdzono żadnych innych działań niepożądanych po podaniu większej ilości substancji, niż zalecana.

Mechanizm działania ranibizumabu

Ranibizumab jest fragmentem rekombinowanego humanizowanego przeciwciała monoklonalnego. Działa on wybiórczo przeciw ludzkiemu śródbłonkowemu czynnikowi wzrostu naczyń typu A (VEGF-A). W następstwie tego zostaje zahamowana proliferacja komórek śródbłonka. Ranibizumab ogranicza nieprawidłowe procesy powstawania nowych naczyń krwionośnych w oku oraz przeciek naczyniowy, które są uważane za czynniki sprzyjające rozwojowi wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem (AMD).

Wchłanianie ranibizumabu

Po podaniu do ciała szklistego stężenia osoczowe, ogólnoustrojowe są bardzo niskie. Niewystarczające do wywołania działań ogólnoustrojowych.

Dystrybucja ranibizumabu

Objętość dystrybucji jest nieznaczna.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.