Fampyra - Fampridinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład famprydyna
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie usprawnia przewodzenie impulsów w ośrodkowym układzie nerwowym

Wskazania:

Lek Fampyra stosuje się w celu poprawy chodzenia u osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) chorych na stwardnienie rozsiane (SM) z niewydolnością chodu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletek nie należy dzielić, kruszyć, rozpuszczać, ssać ani żuć, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Lek Fampyra należy przyjmować na czczo.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zakażenia układu moczowego. Często: zaburzenia równowagi, zawroty głowy, ból głowy, osłabienie i zmęczenie, zaburzenia snu, lęk, drżenie, mrowienie lub drętwienie skóry, ból gardła, trudności z oddychaniem, nudności, wymioty, zaparcia, zaburzenia żołądkowe, bóle kręgosłupa. Niezbyt często: napady drgawkowe. Lek Fampyra może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ może powodować zawroty głowy. W razie wystąpienia tego typu objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na famprydynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, choroby nerek, kołatanie serca, skłonność do infekcji lub jeśli wystąpił u Ciebie kiedykolwiek napad drawkowy (padaczkowy). Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Leku Fampyra nie zaleca się kobietom w ciąży. Nie należy karmić piersią w trakcie leczenia.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.