Encyklopedia leków

Fosfomol - Fosfomycinum

Podstawowe informacje

Skład
fosfomycyna
Postać
granulat do przygotowania roztworu doustnego
Kategoria
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności
Ginekologia i położnictwo
Działanie
przeciwbakteryjne

Fosfomol zawiera substancję czynną, fosfomycynę. Fosfomol należy do grupy antybiotyków przeciw bakteriom układu moczowego. Lek ten zwalcza bakterie. Jest on stosowany u nastoletnich kobiet w wieku od 12 lat i dorosłych w wieku do 65 lat do leczenia ostrych niepowikłanych zakażeń układu moczowego, występujących u wcześniej zdrowych osób.

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek ten jest przeznaczony do podania doustnego. Lek Fosfomol należy przyjmować ok. 2 godziny przed posiłkami lub po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (ok. 150–200 ml) lub innego płynu bezalkoholowego i natychmiast wypić. Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Jeśli występuje uczulenie na fosfomycynę z trometamolem lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jeśli czynność nerek jest ograniczona (klirens kreatyniny poniżej 20 ml/min). Jeśli występuje biegunka lub biegunka związana z Clostridium difficile.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz przyjmować. Fosfomycynę z trometamolem i metoklopramid należy przyjmować w odstępie 2–3 godzin. 

Jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Często: ból głowy, zawroty głowy, osłabienie.

Niezbyt często: zapalenie sromu i pochwy, zmniejszona liczba białych krwinek lub płytek krwi (leukopenia, małopłytkowość), uczucie mrowienia (parestezja), biegunka, nudności, niestrawność, zwiększenie aktywności niektórych enzymów wątrobowych (aminotransferaz).

Rzadko: szybkie bicie serca (tachykardia), wymioty, wysypka skórna, świąd; inne: reakcje alergiczne, w tym ciężkie reakcje alergiczne, trudności z oddychaniem (astma), zapalenie jelita (rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy), ból brzucha, poważne reakcje skórne z powstawaniem pęcherzy na skórze (toksyczna nekroliza naskórka), obrzęk twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy), pokrzywka. Lek zawiera sacharozę, dekstrozę jednowodną, barwnik azowy i żółcień pomarańczową – może powodować reakcje alergiczne. 

Fosfomol może powodować zawroty głowy i dlatego może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów i nie obsługiwać maszyn aż do ustalenia, czy lek ten ma wpływ na zdolność wykonywania tych czynności.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij