Dificlir - Fidaxomicin - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fidaksomycyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Gastroenterologia
Działanie antybiotyk
bakteriobójcze

Wskazania:

Leczenie zakażeń błony śluzowej okrężnicy (jelito grube), wywołanych przez bakterie, zwane Clostridium difficile. Ta choroba może spowodować bolesną, ciężką biegunkę.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Lek można przyjmować przed posiłkiem, w czasie lub po posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: wymioty, nudności i zaparcia. Niezbyt często: zmniejszenie apetytu, zawroty głowy, ból głowy, suchość w ustach, zaburzenia smaku, uczucie pełności, wiatry (wzdęcia), niektóre badania krwi mogą wykazywać nieprawidłową aktywność enzymów wątrobowych.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na fidaksomycynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, zapalenie jelit.   Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktulanie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Lek Dificlir może zakłócić działanie leków takich jak: cyklosporyna (lek stosowany do tłumienia reakcji odpornościowej organizmu, stosowany np. po przeszczepieniu narządów lub szpiku kostnego, w leczeniu łuszczycy lub wyprysku lub w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów lub zespołu nerczycowego), ketokonazol (lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych), erytromycyna (lek stosowany w leczeniu zakażeń ucha, nosa, gardła, zakażeń w obrębie klatki piersiowej i skóry), klarytromycyna (lek stosowany w leczeniu zakażeń w obrębie klatki piersiowej, zakażeń gardła i zatok, zakażeń skóry i tkanek oraz zakażeń Helicobacter pylori związanych z wrzodami dwunastnicy lub żołądka), werapamil (lek stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi lub w celu zapobiegania napadom bólu w klatce piersiowej lub stosowany po zawale serca w celu zapobiegania następnemu), dronedaron i amiodaron (leki stosowane do regulowania rytmu serca), eteksylan dabigatranu (lek stosowany w celu zapobiegania powstawaniu skrzepów krwi po operacji wszczepienia implantu stawu biodrowego lub kolanowego).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią.  Zaleca się unikanie stosowania leku Dificlir w okresie ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.