Ribuspir - Budesonidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład budezonid
Postać aerozol wziewny
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Działanie przeciwzapalne

Wskazania:

Leczenie łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej przewlekłej astmy oskrzelowej.

Dawkowanie:

Wziewnie, według zaleceń lekarza. Uwaga! Lek nie jest wskazany do leczenia ostrej duszności lub stanów astmatycznych. Lek jest przeznaczony do leczenia profilaktycznego astmy: z tego względu, należy go przyjmować regularnie w przepisanych dawkach, tak długo, jak zdecyduje lekarz, a leczenia nie należy przerywać nagle. W  celu zmniejszenia  ryzyka wystąpienia kandydozy jamy ustnej i chrypki, należy dokładnie płukać jamę ustną po każdym przyjęciu leku.

Możliwe skutki uboczne:

Często: kandydoza jamy ustnej i gardła, chrypka, kaszel, podrażnienie gardła, utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Rzadko: nadwrażliwość, niedoczynność lub nadczynność kory nadnerczy, depresja, zachowanie agresywne, lęk, zaburzenia psychotyczne, zmiany zachowania, niepokój ruchowy, zwiększona aktywność psychoruchowa, skurcz oskrzeli, atrofia skóry, pokrzywka, wysypka, zapalenie skóry, świąd, rumień, opóźnienie wzrostu, drażliwość. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, gruźlicę płuc, grzybicze lub wirusowe zakażenia dróg oddechowych. Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią tylko w sytuacji, gdy korzyści przewyższają możliwe ryzyko.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.