
Encyklopedia leków
Lipancrea 16000 - Pancreatinum
Podstawowe informacje
- Skład
-
pankreatyna
- Postać
-
kapsułki
- Kategoria
-
Przewód pokarmowy i metabolizm
- Specjalności
-
Medycyna rodzinnaGastroenterologia
- Działanie
-
wspomaga trawienie tłuszczów, białek i cukrówwspomaga zewnątrzwydzielniczą funkcję trzustki
Oferta portalu DOZ.pl
Zaburzenia trawienne spowodowane niedoborem enzymów trawiennych wskutek osłabionej czynności trzustki, w przewlekłym zapaleniu trzustki, w stanach po częściowym lub całkowitym wycięciu trzustki, w stanach po usunięciu części żołądka, w niedrożności dróg żółciowych spowodowanych chorobą nowotworową, w mukowiscydozie.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Preparat Lipancrea 16 000 należy przyjmować podczas posiłku, popijając każdą kapsułkę płynem. Kapsułki należy połykać w całości, bowiem zgryzienie lub rozkruszenie może doprowadzić do zniszczenia peletek i unieczynnienia leku. W razie niemożności połknięcia kapsułki lub w przypadku konieczności podania mniejszej ilości enzymu kapsułkę można otworzyć. Wysypane peletki podać z małą ilością płynu np. soku owocowego (nie dodawać do mleka i mieszanek mlecznych). Nie jest konieczne podawanie preparatu do lekkich posiłków składających się z owoców, jarzyn, soków owocowych i innych produktów beztłuszczowych.
Uwaga! Podanie leku z pożywieniem o pH wyższym niż 5,5 (np. jaja, kurczaki, cielęcina, zielony groszek) może zmniejszać skuteczność preparatu. W warunkach tych istnieje możliwość wcześniejszego uwolnienia substancji czynnych z peletek (zanim lek dotrze do dwunastnicy), co może powodować unieczynnienie enzymów w świetle żołądka, a także prowadzić do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na pankreatynę lub białko wieprzowe, ostre zapalenie trzustki.
Gdy przyjmujesz ranitydynę (np. Ranigast), famotydynę (np. Famogast) oraz inne leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia tylko wówczas, gdy w opinii lekarza korzyść matki będzie przeważała nad ryzykiem dla dziecka.
Często: ból brzucha. Niezbyt często: zaparcia, nieprawidłowe stolce, biegunka, nudności, wymioty, reakcje alergiczne i reakcje nadwrażliwości. Bardzo rzadko: świąd skóry. Ponadto mogą wystąpić: odczyny alergiczne, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej lub okolicy odbytu.
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazów i obsługi maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem