Indap - Indapamidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład indapamid
Postać kapsułki twarde
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Medycyna rodzinna
Działanie moczopędne

Wskazania:

Leczenie nadciśnienia, w w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami przeciwko nadciśnieniu (inhibitory ACE, beta-blokery lub antagoniści wapnia).

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować o stałej porze, najlepiej rano. Kapsułki należy połykać w całości (bez rozgryzania) i popijać odpowiednio dużą ilością płynów.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, alergiczne zmiany skórne. Zmiany wyników testów laboratoryjnych takie jak hipokalemia (niskie stężenie potasu we krwi) i hiperurykemia (wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi).   Lek może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu, szczególnie w początkowym okresie stosowania lub, jeśli jednocześnie podawany jest inny lek przeciwnadciśnieniowy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na indapamid i sulfonamidy, ciężkie zaburzenia funkcji wątroby, niski poziom potasu we krwi, wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, cukrzycę.   Gdy przyjmujesz leki na serce (szczególnie na arytmie - leki przeciwartytmiczne), na nadciśnienie (szczególnie leki moczopędne oszczędzające potas), na depresję (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, związki litu), leki przeciwbólowe, glikozydy naparstnicy, leki powodujące hipokaliemię - obniżające stężenie potasu we krwi (amfoterycyna B, kortykosteroidy podawane ogólnie, leki przeczyszczające osmotycznie czynne). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.