×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bravelle - Urofollitropinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład urofolitropina
Postać proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie pobudza dojrzewanie pęcherzyka Graafa

Wskazania do stosowania

Brak owulacji (w tym również zespół policystycznych jajników) u kobiet, u których nie było pozytywnej reakcji na leczenie cytrynianem klomifenu.

Kontrolowana hiperstymulacja jajników w celu wywołania rozwoju mnogich pęcherzyków w ramach techniki wspomaganego rozrodu takich jak zapłodnienie pozaustrojowe i przeniesienie zarodka, przeniesienie gamety do jajowodu i śródcytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej.

Dawkowanie

Lek Bravelle należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Lek przeznaczony jest do wstrzyknięć podskórnych po rozpuszczeniu w dołączonym rozpuszczalniku.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na lek, nowotwór macicy, jajników, piersi, przysadki mózgowej lub podwzgórza, torbiele jajników lub powiększenie jajników nie spowodowane zespołem policystycznych jajników, wady rozwojowe narządów płciowych uniemożliwiające rozwój ciąży, krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie, włókniakomięśniaki macicy, wczesną menopauzę.

 

Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować tego leku w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: ból brzucha, ból głowy.

Często: zakażenie dróg moczowych, zapalenie gardła i jamy nosowej, uderzenia gorąca, nudności, wymioty, dolegliwości brzuszne, obrzęk brzucha, biegunka, zaparcie, wysypka, skurcze mięśniowe, ból miednicy, nadmierne pobudzenie jajników, tkliwość piersi, krwawienie z pochwy, upławy, ból, ból i reakcje w miejscu podania (zaczerwienie, zasinienie, obrzęk, świąd).

Leczenie tym lekiem może powodować nadmierną aktywność jajników, zwłaszcza u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Objawy obejmują: ból brzucha, obrzęk brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, przybieranie na wadze, trudności w oddychaniu i zmniejszenie częstości lub ilości oddawanego moczu.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.