
Encyklopedia leków
Montest - Montelukastum natricum
Podstawowe informacje
- Skład
-
sól sodowa montelukastu
- Postać
-
tabletki powlekanetabletki do żucia
- Kategoria
-
Układ oddechowy
- Specjalności
-
AlergologiaChoroby płuc
- Działanie
-
przeciwastmatyczneprzeciwzapalne
Leczenie pacjentów, u których astma nie jest w wystarczającym stopniu kontrolowana za pomocą dotychczasowego leczenia i wymagają oni dodatkowego leczenia.
Zapobieganie występowaniu objawów astmy wywołanych przez wysiłek fizyczny.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy podawać co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Uwaga! Uwaga preparat nie jest przeznaczony do leczenia nagłych napadów duszności.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na motelukast lub jakąkolwiek substancję pomocniczą.
Gdy przyjmujesz fenobarbital, fenytoinę, ryfampicynę. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie wówczas, gdy zostanie to uznane za bezwzględnie konieczne.
Często: bóle brzucha, wzmożone pragnienie, ból głowy. Bardzo rzadko: zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, niepokój, obrzęki kończyn, wysypka, swędzenie, zawroty głowy, zaburzenia snu (senność, bezsenność), nerwowość, pobudzenie, niepokój, drgawki, bóle mięśni, biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Jednak indywidualna reakcja na lek może być różna. Pewne działania niepożądane (np. senność), które rzadko występują mogą u niektórych pacjentów wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem