
Encyklopedia leków
Fostimon - Urofollitropinum
Podstawowe informacje
- Skład
-
urofolitropina
- Postać
-
proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu
- Kategoria
-
Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
- Specjalności
-
Ginekologia i położnictwo
- Działanie
-
pobudza dojrzewanie pęcherzyka Graafa
Oferta portalu DOZ.pl
Substancją czynną preparatu Fostimon jest wysokooczyszczony hormon folikulotropowy uzyskany z ludzkiej gonadotropiny menopauzalnej. Preparat jest stosowany w celu indukcji owulacji u kobiet z niepłodnością spowodowaną zaburzeniami czynności podwzgórza lub przysadki mózgowej i skąpo miesiączkujących lub niemiesiączkujących, u których nie uzyskano odpowiedzi po zastosowaniu cytrynianu klomifenu.
Domięśniowo lub podskórnie. W celu sporządzenia roztworu należy w dołączonym rozpuszczalniku należy rozpuścić liofilizat umieszczony w szklanej fiolce. Sporządzony roztwór należy zużyć jednorazowo. Preparat należy przechowywać w temperaturze do 25 stopni, w oryginalnym opakowaniu.
Gdy masz nadrważliwość na którykolwiek ze składników preparatu, powiększenie jajników lub torbiele jajnika nie związane z zespołem policystycznych jajników, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, nowotwory jajników, macicy i piersi, guzy podwazgórza lub przysadki mózgowej, zaburzenia czynności tarczycy lub nadnerczy.
Gdy stosujesz inne leki stymulujące owulację. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie laktacji.
Odnotowano przypadki miejscowych reakcji w miejscu wstrzyknięcia (ból, zaczerwienie, krwiak). Podczas leczenia może wystąpić zespół hiperstymulacji jajników, którego pierwszymi objawami są bóle brzucha z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami i zwiększeniem masy ciała.
U pacjentek leczonych preparatem częstość występowania ciąży mnogiej, najczęściej bliźniaczej jest większa niż u pacjentek leczonych z powodu niepłodności.
W rzadkich przypadkach zwiększone ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej i żył obwodowych.
Nie przeprowadzono badań nad wpływem działania leku na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem