×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fostimon - Urofollitropinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład urofolitropina
Postać proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie pobudza dojrzewanie pęcherzyka Graafa
Zamów w doz.pl Fostimon, 75 j.m./ml, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, 1 fiolka

Wskazania do stosowania

Substancją czynną preparatu Fostimon jest wysokooczyszczony hormon folikulotropowy uzyskany z ludzkiej gonadotropiny menopauzalnej. Preparat jest stosowany w celu indukcji owulacji u kobiet z niepłodnością spowodowaną zaburzeniami czynności podwzgórza lub przysadki mózgowej i skąpo miesiączkujących lub niemiesiączkujących,  u których nie uzyskano odpowiedzi po zastosowaniu cytrynianu klomifenu.

Dawkowanie

Domięśniowo lub podskórnie. W celu sporządzenia roztworu należy w dołączonym rozpuszczalniku należy rozpuścić liofilizat umieszczony w szklanej fiolce. Sporządzony roztwór należy zużyć jednorazowo. Preparat należy przechowywać w temperaturze do 25 stopni, w oryginalnym opakowaniu.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadrważliwość na którykolwiek ze składników preparatu, powiększenie jajników lub torbiele jajnika nie związane z zespołem policystycznych jajników, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, nowotwory jajników, macicy i piersi, guzy podwazgórza lub przysadki mózgowej, zaburzenia czynności tarczycy lub nadnerczy.

 

Gdy stosujesz inne leki stymulujące owulację. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie laktacji.

Skutki uboczne

Odnotowano przypadki miejscowych reakcji w miejscu wstrzyknięcia (ból, zaczerwienie, krwiak). Podczas leczenia może wystąpić zespół hiperstymulacji jajników, którego pierwszymi objawami są bóle brzucha z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami i zwiększeniem masy ciała.

U pacjentek leczonych preparatem częstość występowania ciąży mnogiej, najczęściej bliźniaczej jest większa niż u pacjentek leczonych z powodu niepłodności.

W rzadkich przypadkach zwiększone ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej i żył obwodowych.

 

Nie przeprowadzono badań nad wpływem działania leku na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń.