
Encyklopedia leków
Apo-Fina - Finasteridum
Podstawowe informacje
- Skład
-
finasteryd
- Postać
-
tabletki powlekane
- Kategoria
-
Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
- Specjalności
-
Urologia
- Działanie
-
zmniejsza dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego
Oferta portalu DOZ.pl
Leczenie i kontrola łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu: zmniejszenia powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu i zmniejszenia konieczności leczenia chirurgicznego.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy przyjmować w całości niezależnie od posiłku.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na finasteryd lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby.
Preparat przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciąże nie powinny dotykać przełamanych lub pokruszonych tabletek, ze względu na możliwość wchłaniania finasterydu przez skórę i potencjalnego ryzyka dla płodu płci męskiej. Jeśli twoja partnerka jest lub może być w ciąży należy unikać narażenia jej na kontakt z Twoim nasieniem (np. przez zastosowanie prezerwatywy) lub zaprzestać stosowania finasterydu.
Najczęściej występujące działania niepożądane to impotencja i zmniejszony popęd płciowy. Te działania niepożądane występują z reguły w początkowym okresie leczenia finasterydem. Zwykle u większości pacjentów przemijają w późniejszym okresie stosowania leku. Ponadto ze strony układu rozrodczego i piersi obserwowano następujące zaburzenia: zmniejszone libido, tkliwość/powiększenie gruczołów sutkowych, zaburzenia ejakulacji, ból jądra, wydzielina z gruczołów sutkowych,guzki piersi. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka (często), świąd, pokrzywka (rzadko). Ponadto senność, reakcje nadwrażliwości.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem