Circadin - Melatoninum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład melatonina
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie normuje sen

Wskazania:

Krótkotrwałe leczenie pierwotnej bezsenności (monoterapia), charakteryzującej się niską jakością snu, u pacjentów w wieku 55 lat lub starszych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, po posiłku.   Nie podawać dzieciom. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u osób poniżej 18 roku życia.   Uwaga! W takcie leczenia nie należy pić alkoholu. Alkohol osłabia działanie melatoniny.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko występują ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na melatoninę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.   Gdy przyjmujesz leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, cymetydynę, estrogeny, ryfampicynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować ciąży i okresie karmienia piersią.