×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Altargo - Retapamulinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład retapamulina
Postać maść
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania do stosowania

Krótkotwałe leczenia następujących powierzchniowych zakażeń skórnych: liszajec, zakażone niewielkie rany szarpane, otarcia lub rany szyte.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosownia leku ustala lekarz.

Uwaga! Preparat przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę.

 

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 9 miesiąca życia. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku w tej grupie pacjnetów nie zostały ustalone.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na retapamulinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

 

Gdy stosujesz rónoczenie inne leki dermatologiczne. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania retapamuliny i innych produktów do stosowania miejscowego na tę samą powierzchnię skóry.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przwyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Skutki uboczne

Najczęściej podrażnienie w miejscu zastosowania.

Uwaga! W przypadku wystąpienia nadwrażliwości lub ciężkiego miejscowego podrażnienia, należy zetrzeć maść z powierzchni skóry i zastosować inne leczenie. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Niezbyt często ból, świąd, rumień, kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinfromować lekarza. 

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.