Nicorette (system transdermalny) - Nicotinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać system transdermalny
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie zwalczanie nałogu palenia

Wskazania:

Preparat jest wskazany w leczeniu uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez złagodzenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.

Dawkowanie:

Zewnętrznie na nie uszkodzoną i nieowłosioną powierzchnię skóry na ramieniu, tułowiu lub biodrze. W celu zmniejszenia ryzyka miejscowego podrażnienia skóry, należy każdorazowo zmieniać miejsce przyklejenia plastra. Plaster należy przykleić rano, po przebudzeniu a zdjąć przed pójściem spać. Stosowanie plastra w ciągu dnia nie powoduje zaburzeń snu obserwowanych podczas stosowania nikotyny podczas snu. U osób o dużym stopniu uzależnienia zaleca się rozpocząć leczenie od Kroku 1, tj. plastra 25 mg/16h stosowanego raz na dobę przez 8 tygodni. Następnie należy rozpocząć stopniowe odstawianie plastrów. Należy stosować raz na dobę plaster 15mg/16h przez 2 tygodnie a następnie 10mg/16h raz na dobę przez kolejne 2 tygodnie. U osób o małym stopniu uzależnienia zaleca się rozpocząć leczenie od Kroku 2, tj. plastra 15 mg/h stosowanego raz na dobę przez 8 tygodni a następnie kontynuować leczenie za pomocą plastra 10mg/16h stosowanego przez kolejne 4 tygodnie.  Czas leczenia należy dobierać indywidualnie, nie powinien on przekraczać 6 miesięcy. Jednak niektórzy byli palacze mogą wymagać dłuższego okresu leczenia, aby nie wrócić do nałogu. Można stosować same plastry lub w skojarzeniu z gumami zawierającymi nikotynę lub inhalatorem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: świąd. Często: zawroty głowy, ból głowy, uczucie dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, nudności, wymioty, rumień. Niezbyt często: kołatanie serca. Bardzo rzadko: przejściowe migotanie przedsionków. Plastry Nicorette stosowane zgodnie z zaleceniami nie wpływają na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na nikotynę, dławicę piersiową, arytmię serca, ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego, skurcze naczyń, nadciśnienie, zaburzenia funkcjonowania wątroby, zaburzenia czynności nerek, wrzody żołądka i/lub dwunastnicy, cukrzycę, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy. Gdy przyjmujesz inne leki. W następstwie zaprzestania palenia papierosów może być wymagana zmiana dawkowania niektórych przyjmowanych leków. W przypadku stosowania leków takich jak imipramina, klomipramina, fluwoksamina, klozapina, olanzapina, teofilina, takryna, ropinirol, flekainid, pentazocyna należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem plastrów Nicorette. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Kobiety w ciąży powinny stosować plastry Nicorette tylko po konsultacji z lekarzem. Nikotyna przenika do mleka matki w niewielkich ilościach mogących oddziaływać na niemowlę. Kobiety karmiące piersią powinny stosować plastry Nicorette tylko po konsultacji z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.