Zyvoxid - Linezolidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład linezolid
Postać tabletki powlekane
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby płuc
Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania:

Zakażenia, w których znanym lub podejrzewanym patogenem są bakterie  wrażliwe na linezolid . Lek stosuje się w szpitalnym i pozaszpitalnym zapaleniu płuc, powikłanych zakażeniach skóry i tkanek miękkich.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.  Nie stosować u dzieci i młodzieży. Leczenie preparatem należy rozpocząć w szpitalu. Podczas leczenia należy ograniczyć spożycie pokarmów i napojów bogatych w tyraminę (dojrzałe sery, sos sojowy, niedestylowane napoje alkoholowe).

Możliwe skutki uboczne:

Do najczęściej obserwowanych  należą: biegunka, nudności, wymioty, zaburzenia smaku, ból głowy, grzybice jamy ustnej i pochwy lub inne zakażenie grzybicze, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia mocznika oraz glukozy we krwi, zmniejszenie stężenia białka, sodu, wapnia, zaburzenia hematologiczne. Rzadko obserwowano  między innymi: dreszcze, gorączkę, nadciśnienie, zawroty głowy, zapalenie trzustki, bezsenność, niewyraźne widzenie, szum w uszach, zaparcie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie jamy ustnej, zapalenie skóry, wysypkę skórną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Gdy cierpisz na nadciśnienie, nadczynność tarczycy, depresję, schizofrenię, stany dezorientacji, schorzenia nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz leki na depresję (należy zachować przynajmniej 14 dniowy odstęp pomiędzy stosowaniem linezolidu a leków przeciwdepresyjnych takich jak np. inhibitory MAO), sympatykomimetyki (łącznie z lekami rozszerzającymi oskrzela, pseudoefedryną, fenylopropanolaminą), leki zwiększające napięcie naczyń (m.in. epinefryna, norepinefryna), leki działające na receptor dopaminergiczny (m.in. dopamina, dobutamina), petidyna, buspiron. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.