Xolair - Omalizumab - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład omalizumab
Postać proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie przeciwastmatyczne
przeciwalergiczne

Wskazania:

Poprawa kontroli astmy w leczeniu wspomagającym u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.

Dawkowanie:

Podskórnie w okolicę mieśnia naramiennego lub uda. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje w miejscu podania (ból, zaczerwienienie, świąd, obrzęk), ból i zawroty głowy, senność, parestezje, omdlenia, spadek ciśnienia, zaczerwienienie twarzy, zapalenie gardła, kaszel, alergiczny skurcz oskrzeli,nudności, biegunka, niestrawność, pokrzywka, wysypka, świąd, nadwrażliwość na światło, zwiększenie masy ciała, uczucie zmęczenia, obrzęk ramion, choroby grypopodobne.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na omalizumab lub inne składniki preparatu. Gdy chorujesz na cukrzycę, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nietolerancję fruktozy. Gdy przyjmujesz kortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.