Ultrafastin - Ketoprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dorośli 2-3 razy na dobę 3-5 cm pasek żelu nanieść na skórę w bolesnym miejscu i delikatnie wmasować. Po użyciu leku umyć ręce.   Uwaga! Nie stosować na sączące zmiany skórne, wypryski, oparzenia, uszkodzenia skóry. Stosowanie preparatu nie powinno trwać dłużej niż 1 tydzień.   Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 15 roku życia.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie może wywołać miejscowy odczyn lub miejscową reakcję uczuleniową (świąd, zaczerwienienie, wysypka), wyjątkowo - wyprysk pęcherzykowy z możliwością rozszerzenia lub uogólnienia, napad astmy (u osób uczulonych na niesteroidowe leki przeciwzapalne-NLPZ), nadwrażliwość na światło.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ketoprofen i inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).   Gdy przyjmujesz inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), leki przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwcukrzycowe.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany z pierwszym i drugim trymestrze ciąży jedynie w przypadkach, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.