
Encyklopedia leków
Sumamed - Azithromycinum
Podstawowe informacje
- Skład
-
azytromycyna
- Postać
-
tabletki powlekanegranulat do przygotowania syropu
- Kategoria
-
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
- Specjalności
-
UrologiaGinekologia i położnictwoDermatologia i wenerologiaChoroby płucOtolaryngologia
- Działanie
-
przeciwbakteryjneantybiotyk
Oferta portalu DOZ.pl
Zakażenia dolnych dróg oddechowych, paciorkowcowe zapalenie gardła, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Sumamed w postaci tabletek powlekanych można podawać niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby.
Gdy przyjmujesz leki zobojętniające sok żołądkowy. Leki zobojętniające kwas solny zmniejszają wchłanianie azytromycyny. Dlatego zalecany jest co najmniej 2 godzinny odstęp między stosowaniem preparatu Sumamed i leków zobojętniających.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.
Działania niepożądane mają zwykle łagodny i przemijający charakter. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności i wymioty, biegunka, bóle brzucha i wzdęcia). Może też wystąpić wysypka skórna. Czasami po zastosowaniu leku dochodzi do odwracalnego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, których poziom powraca do normy po kilku tygodniach od zakończenia kuracji azytromycną.
Ponadto w przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem