
Encyklopedia leków
Lumigan - Bimatoprostum
Podstawowe informacje
- Skład
-
bimatoprost
- Postać
-
krople do oczu
- Kategoria
-
Narządy wzroku i słuchu
- Specjalności
-
Okulistyka
- Działanie
-
obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe
Oferta portalu DOZ.pl
Obniżanie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w przewlekłej jaskrze otwartego kąta przesączania i w nadciśnieniu wewnątrzgałkowym.
Zakraplać do worka spojówkowego zmienionego chorobowo oka (oczu), wieczorem. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Uwaga! Przed zastosowaniem leku należy wyjąć miękkie soczewki kontaktowe i można je ponownie założyć 15 minut po podaniu leku. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, upośledzoną czynność oddechową, choroby serca.
Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli stosujesz kilka leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży, jeśli nie jest to wyraźnie konieczne. Zaleca się, aby nie stosować preparatu u matek karmiących piersią.
Bardzo często przekrwienie spojówek, nadmierny wzrost rzęs, świąd oka. Często alergiczne zapalenie spojówek, niedomoga widzenia, zapalenie powiek, zaćma, obrzęk spojówki, nadżerka rogówki, wydzielina z oka, ściemnienie rzęs, rumień powieki, świąd powieki, ból oka, uczucie obecności ciała obcego, wzmożona pigmentacja tęczówki, uczucie pieczenia w oku, uczucie suchości oka, podrażnienie oczu, światłowstręt, pigmentacja skóry wokół oka, punkcikowe zapalenie rogówki, łzawienie, zaburzenia widzenia i pogorszenie ostrości widzenia. Ponadto obserwowano działania ogólne: ból głowy, wzmożona czynność wątroby, nadciśnienie.
Przypuszcza się, że bimatoprost nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. Jednak podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem