
Encyklopedia leków
Zyban - Bupropioni hydrochloridum
Podstawowe informacje
- Skład
-
chlorowodorek bupropionu
- Postać
-
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
- Kategoria
-
Ośrodkowy układ nerwowy
- Specjalności
-
Psychiatria
- Działanie
-
osłabia objawy głodu nikotynowego
Oferta portalu DOZ.pl
Leczenie uzależnienia od nikotyny.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletkę połykać w całości. Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.
Uwaga! Zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku. Zaleca się rozpoczęcie leczenia jeszcze w okresie palenia tytoniu. Odstawienie tytoniu powinno być zaplanowane w ciągu 2 pierwszych tygodni (najlepiej w drugim tygodniu).
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na bupropion lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, napady drgawek, zdiagnozowany nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, bulimię, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.
Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Najczęściej występuje bezsenność i suchość w jamie ustnej. Rzadziej: gorączka, ból w klatce piersiowej, osłabienie, przyspieszenie akcji serca, niedociśnienie ortostatyczne, wzrost ciśnienia tętniczego, zaczerwienienie skóry, omdlenie, napady padaczkowe, bezsenność, drżenie, zaburzenia koncentracji, bóle i zawroty głowy, obniżenie nastroju, splątanie, pobudzenie, niepokój, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcie, osutka, świąd, pocenie się, szum w uszach, zaburzenia widzenia i smaku.
Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem