Rotadin - Loratadinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład loratadyna
Postać tabletki
syrop
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Alergologia
Działanie przeciwalergiczne

Wskazania:

Całoroczny lub sezonowy alergiczny nieżyt nosa, przewlekła pokrzywka idiopatyczna. Leczenie objawów alergicznego zapalenia spojówek (świądu i pieczenia oczu). Stosowana profilaktycznie w okresie pylenia zmniejsza nasilenie objawów sezonowego alergicznego nieżytu nosa i zwiększa liczbę dni wolnych od objawów.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.   Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku w tej grupie pacjentów nie zostały ustalone.   Uwaga! Podczas leczenia nie należy pić alkoholu.   Uwaga! Preparat należy odstawić na 7 dni przed wykonaniem testów skórnych.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bóle głowy, nerwowość, uczucie zmęczenia, senność, zwiększenie łaknienia, bezsenność. Bardzo rzadko nudności, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca, omdlenia, osutka, utrata włosów, wstrząs anafilaktyczny, zaburzenia czynności wątroby.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. zawroty głowy, zmęczenie, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na loratadynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwuczuleniowe, leki przeciwgrzybicze, erytromycynę , leki przeciwdepresyjne. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.