×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Abutol long 400 - Acebutololum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład acebutolol
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
normuje pracę serca

Wskazania do stosowania

Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać jego zaleceń. Nie wolno nagle przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. 

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
 

Poinformuj lekarza

Gdy chorujesz  na cukrzycę, astmę. Opisz dokładnie wszystkie choroby i dolegliwości związane z sercem.

 

Gdy przyjmujesz amiodaron i inne leki przeciwarytmiczne, leki należące do grypy inhibiorów MAO (monoaminooksydazy) lub antagonistów wapnia, insulinę, doustne leki przeciwcukrzycowe.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować tylko po upływie I trymestru i jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią (lek przenika do pokarmu kobiecego).

Skutki uboczne

Zwolnienie akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha), ból i zawroty głowy, zmniejszenie libido, świąd, częste oddawanie moczu, uczucie ziębnięcia kończyn. Rzadko: bóle mięśni i stawów, bóle w klatce piersiowej, zmęczenie, bezsenność, gorączka, zaburzenia rytmu serca, wysypka skórna, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, trudności w oddawaniu moczu. Lek może maskować objawy hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi).