Fungores - Ketoconazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Grzybice układowe, grzybice powierzchowne skóry, błon śluzowych, włosów i paznokci, przewlekłe kandydozy błon śluzowych - w tym jamy ustnej i przewodu pokarmowego, przewlekła nawracająca kandydoza pochwy, oporne na inne leki przeciwgrzybicze. Zapobieganie zakażeniom grzybiczym u pacjentów ze zmniejszoną odpornością immunologiczną (np. w przebiegu AIDS, chorób nowotworowych).

Dawkowanie:

Doustnie, podczas posiłku. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Podczas leczenia nie wolno pić alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Obserwowano przypadki hepatotoksyczności. Ponadto mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (świąd skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, gorączka, rzadko anafilaksja), światłowstręt, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (utrata łaknienia, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia), zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (ból i zawroty głowy, zaburzenia czucia, senność), zaburzenia miesiączkowania, przemijające zahamowanie syntezy testosteronu, zaburzenia hematologiczne.

Poinformuj lekarza:

Gdy przyjmujesz astemizol, terfenadynę, triazolam, cizaprid, cyklosporynę, leki hepatotoksyczne, leki zobojętniające kwas solny, przeciwcholinergiczne, leki należące do grupy antagonistów receptora H2 (należy je przyjąć co najmniej 2 godziny po zażyciu ketokonazolu), gryzeofulwinę.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.