Antidiab - Glipizidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Cukrzyca typu II (insulinoniezależna), gdy leczenie niefarmakologiczne (za pomocą modyfikacji sposobu odżywiania i wysiłku fizycznego) nie zapewnia pożądanego efektu.

Dawkowanie:

Doustnie, przed śniadaniem. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.   Podczas leczenia należy regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi i mocz.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko występują nudności, brak łaknienia, ból głowy. Możliwe jest wystąpienie przemijających reakcji skórnych oraz hipoglikemii (obniżenie stężenia glukozy we krwi poniżej normy). Bardzo rzadko obserwowano zaburzenia hematologiczne.   Ewentualna hipoglikemia może zmniejszyć zdolność do koncentracji, a w konsekwencji spowodować osłabienie reakcji podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia wątroby, nerek, nadwrażliwość na pochodne sulfonylomocznika.   Gdy przyjmujesz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), sulfonamidy, cyklofosfamid, probenecid, pochodne kumaryny, inhibitory MAO, ß-adrenolityki, diazoksyd, mikonazol w postaci doustnej, leki hormonalne, leki moczopędne, fenytoinę, izoniazyd, leki blokujące kanał wapniowy. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie stosować w czasie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.