
Encyklopedia leków
Rispolept - Risperidonum
Podstawowe informacje
- Skład
-
risperidon
- Postać
-
tabletki powlekaneroztwór doustny
- Kategoria
-
Ośrodkowy układ nerwowy
- Specjalności
-
NeurologiaPsychiatria
- Działanie
-
przeciwpsychotyczneprzeciwko schizofrenii
Oferta portalu DOZ.pl
Leczenie ostrych i przewlekłych psychoz schizofrenicznych oraz innych stanów psychotycznych z omamami, urojeniami, depresją i lękiem.
Doustnie. Tabletki należy przyjmować niezależnie od posiłków, popijając odpowiednią ilością wody. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Należy ścisle przestrzegać jego zaleceń. Lek należy odstawiać stopniowo. Niewskazane jest spożywanie alkoholu w czasie leczenia preparatem. Nie stosuje się u dzieci poniżej 15 roku życia.
Gdy masz nadwrażliwość na lek, chorobę Parkinsona, padaczkę, schorzenia układu krążenia, nerek i/lub wątroby.
Gdy przyjmujesz inne leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy lekarz oceni, że spodziewane korzyści znacznie przewyższają ryzyko dla płodu. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku.
Często bezsenność, pobudzenie, niepokój, ból głowy. Niezbyt często: zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi z takimi ewentualnymi objawami, jak mlekotok, zaburzenia miesiączkowania i (lub) brak miesiączki, senność, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, drżenie i sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe, niepokój ruchowy, zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji, zaburzenia orgazmu. Bardzo rzadko mogą wystąpić zawroty głowy związane z nagłą zmianą pozycji ciała, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, kołatanie serca, niekiedy zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Podczas przyjmowania leku odradza się chorym prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn do czasu określenia ich reakcji na lek.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem