Makijaż permanentny – jak powstaje i jak go usunąć?
Magdalena Wierucka-Rybak

Makijaż permanentny – jak powstaje i jak go usunąć?

Coraz więcej osób wybiera się do gabinetów kosmetycznych celem wykonania makijażu permanentnego. Makijaż korygujący trwały, pomimo, że zaliczany jest do zabiegów inwazyjnych, jest ceniony głównie ze względu na swoją trwałość. Polega on na implementacji barwników pod naskórek. Tego typu usługa, uważana głównie za domenę kosmetyczek, wymaga nie tylko specjalnych narzędzi, ale przede wszystkim wysokich umiejętności technicznych osoby wykonującej.

Czym jest makijaż permanentny?

Makijaż korygujący trwały jest często potocznie nazywany makijażem permanentnym. Makijaż permanentny, czyli forma upiększania ciała, jest to zabieg wykonywany przez wyspecjalizowaną i wyszkoloną osobę, polegający na wprowadzeniu barwnika pod naskórek. Do zabiegu wykorzystuje się jednorazowe igły, za pomocą, których wprowadza się drobne granulki pigmentu pod naskórek. Dlatego każda forma makijażu kosmetycznego trwałego jest zabiegiem inwazyjnym. Zabieg odnosi się do szczególnej formy tatuażu tradycyjnego, jednak odróżnia go pochodzenie składników, których używa się do jego wykonania, głębokością wprowadzania pigmentu w warstwy skóry, wielkością cząsteczki pigmentu, gęstością farby pigmentowej, rodzajem zastosowanego urządzenia pigmentującego czy trwałością uzyskanej pigmentacji.

Makijaż permanentny może mieć charakter tatuażu kosmetycznego lub medycznego, który określa się mianem mikropigmentacji lub dermatografii. Jest on wykonywany w celach lekarskiego kamuflowania zmian skórnych czy odtwarzania różnego rodzaju ubytków. Często tego rodzaju techniki stosowane celem estetycznej poprawy wyglądu skóry noszą nazwę „intradermal tattoo” czy „cosmetic micropigmentation”.

Jak długo barwnik pozostaje w skórze?

Słowo „permanentny” oznacza trwały. Pomimo to, z czasem makijaż ulega zblednięciu. Szacuje się, że około 20% zawartości wprowadzonego barwnika blednie w ciągu roku. Dlatego też, uważa się, że pigment utrzymuje się około 3 do 5 lat. Intensywność wprowadzanego pigmentu, który powinien być metabolicznie obojętny, a także kolor zależą od rodzaju cery, miejsca na ciele, ale także reakcji immunologicznej organizmu.

Powiązane produkty

Dlaczego barwnik się „wypłukuje”?

Barwnik wprowadza się pod naskórek, a więc w głąb skóry właściwej. W tej warstwie znajdują się m.in. naczynia krwionośne, a także sploty nerwowe. Dlatego podczas wykonywania inwazyjnego zabiegu, pacjent odczuwa dyskomfort w postaci bólu czy krwawienia, pojawiającego się w miejscu wkłucia. Komórki skóry przemieszczają się z głębi w kierunku naskórka, co inicjuje proces regeneracji, a także warunkuje odnowę. Wraz z przemieszczaniem się ich, komórki obumierają i złuszczają się na powierzchni naskórka. Ten proces odbudowy i „wędrówki” komórek powoduje eliminację barwnika, umieszczonego w skórze.

Od czego jeszcze zależy trwałość makijażu?

Trwałość użytego materiału zależy także od struktury, stanu i wieku naszej skóry. Ponadto, promieniowanie UV, a także naturalny metabolizm człowieka również wpływa niekorzystnie na proces blednięcia barwnika. Zatem wiele zależy od pielęgnacji i postępowania po zabiegu wykonania makijażu permanentnego.

Jakiego rodzaju stosuje się barwniki?

Obecnie stosuje się dwa rodzaje pigmentów: nieorganiczne lub organiczne. Na rynku niektóre firmy również używają mieszaniny obydwu rodzajów  z dodatkiem dwutlenku tytanu i tlenku chromu celem uzyskania odpowiedniej barwy. Ponadto, niektóre firmy oferują pigmenty o dobrych parametrach technologicznych, dlatego mogą być one przeznaczone zarówno do zabiegów makijażu permanentnego, ale również do pigmentacji medycznych. Wśród syntetycznych nieorganicznych pigmentów można wyróżnić pochodne tlenku żelazawego. Pigmenty organiczne, a więc ich cząsteczka zawiera w swojej budowie węgiel, są wytwarzane w wysokiej temperaturze lub pod wysokim ciśnieniem, ze związku nafty, kwasów i innych składników chemicznych. Możemy również wyróżnić barwniki pochodzenia mineralnego jak i roślinnego. Mineralne pigmenty są uważane za trwalsze, ale z tego względu są też bardziej kosztowne. Ponadto, są one bardziej intensywne oraz wykazują wyższy potencjał maskujący niż pigmenty roślinne.

Osoby upoważnione do wykonania zabiegu, ze względów bezpieczeństwa, same nie powinny mieszać pigmentów organicznych z nieorganicznymi różnego pochodzenia, ponieważ nie znają one ich składu chemicznego.

Czy na barwniki można być uczulonym?

Tak. Niestety pigmenty organiczne często wywołują działania niepożądane np. alergię. Dlatego przed zabiegiem wykonuje się testy alergiczne. Wśród większości osób uczulonych, poleca się barwniki nieorganiczne, które są lepiej tolerowane.

Bezpieczeństwo pigmentów stosowanych do zabiegu makijażu trwałego

Idealny pigment wykorzystywany do zabiegu permanentnego powinien charakteryzować się następującymi właściwościami:

  • Nierozpuszczalnością w wodzie
  • Obojętnością metaboliczną
  • Nietoksycznością
  • Stabilnością chemiczną
  • Przebadane alergologicznie, immunogennie i toksykologicznie

Pigmenty muszą posiadać atest PZH, Certyfikat CE 0123/ISO 9001 świadczący o przynależności do klasy produktów medycznych, a także skład INCI (International Name Cosmetics Ingredientes).

Czy tego typu makijaż trwały jest dla mnie?

Makijaż korygujący trwały jest polecany dla osób w przypadku których, kosmetyczne i estetyczne skutki zabiegów chirurgicznych nie są do zaakceptowania. Tego typu zabieg maskuje wszelkie zmiany skórne lub również służy do odtworzenia ubytków np. rogówki, sutka. Dzięki niemu możemy uzyskać wizualną korektę. Jest on polecany nie tylko osobom, które chcą oszczędzić swój czas wykonując żmudny makijaż, ale również osobom niepełnosprawnym, niedowidzącym. Często wielu sportowców korzysta z tego typu usługi, a w szczególności osoby uprawiające sporty wodne.  

Makijaż trwały może posłużyć do wyrównania czy zmiany kształtu brwi, oczu i ust. Zabieg służy również do korygowania zdeformowanych warg, odbarwień lub przebarwień czerwieni wargowej, a także uzupełnieniu ubytków łuku brwiowego, zagęszczenia linii rzęs czy nadaniu wyrazistego wyrazu. Ponadto jest on polecany, jako element terapii onkologicznej, np. po rekonstrukcji piersi, celem odtworzenia brodawki sutkowej, bądź w schorzeniach tj. wypadanie lub przerzedzanie się włosów czy bielactwo.

Czego można spodziewać się w trakcie zabiegu?

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu niezbędnym elementem jest rozmowa, w trakcie której, fachowiec oceni oczekiwania pacjenta, omówi z nim przebieg zabiegu, ale przede wszystkim wykluczy przeciwwskazania do jego wykonania. Linergistka, gdyż tak nazywa się osobę wykonującą zabieg, powinna zebrać również wywiad medyczny. Na zakończenie konsultacji, pacjent powinien, o ile został zakwalifikowany, podpisać umowę, w której zostanie zawarte jego oświadczenie, dotyczące otrzymania przez niego wszelkich informacji o przebiegu zabiegu, ryzyku wystąpienia powikłań czy pielęgnacji.

Kolejnym etapem jest wykonanie testu alergicznego. Jest to niezbędny element, gdyż należy przede wszystkim wykluczyć możliwość reakcji alergicznej u pacjenta. Test polega na wprowadzeniu małej dawki pigmentu przy pomocy sterylnej igły, zazwyczaj w okolicy włosów np. za małżowiną uszną bądź pomiędzy palcami stóp. Jeśli nie wystąpią objawy niepożądane, po 2 i 10 dniach od iniekcji, pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu.

Przed przystąpieniem do wykonania makijażu permanentnego, linergistka wykonuje obrys, rysunek, wzór prowadzenia igły, na który pacjent powinien wyrazić zgodę. Jest to ostatni moment korekty, zanim zostanie wprowadzony barwnik. Następnie, po dokonaniu analizy kolorystycznej i wybraniu odpowiedniego barwnika, osoba wykonująca zabieg nakłada środek znieczulający w miejscu planowanego zabiegu. Po niedługiej chwili, następuje etap wprowadzania pigmentu pod naskórek. Zabieg może trać około 30 min, nawet do kilku godzin, w zależności od miejsca wykonywanego makijażu permanentnego czy wykonywania tatuażu medycznego.

Po wykonaniu zabiegu oczyszcza się obszar pigmentowany, schładza się podrażnioną skórę. Pacjent otrzymuje również wskazówki postępowania pielęgnacyjnego w domu.

Bezpośrednio po zabiegu kolor naniesiony na obszar pigmentowany jest bardzo intensywny. Dopiero po około dwóch lub trzech dniach, kiedy naskórek zaczyna się złuszczać, dochodzi do blednięcia. Miejsce wykonania zabiegu traci około 40% swojej intensywności. Dlatego też, po upływie 30 dni wykonuje się dopigmentowanie.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego?

Wśród najważniejszych przeciwwskazań ogólnoustrojowych należy wymienić:

  • Hemofilię
  • Cukrzycę
  • Anemię sierpowatą
  • Ciążę
  • Chorobę nowotworowa (wymagana konsultacja lekarska)

Ponadto u osób z poniższymi objawami:

  • Alergii
  • Opryszczki
  • Półpaśca
  • Aktywnej łuszczycy
  • Zakażeń np. bakteryjnych

nie powinno wykonywać się zabiegu.

Na co zwrócić uwagę decydując się na makijaż permanentny?

Przede wszystkim, osoby zdecydowane na wykonanie tego typu zabiegu, powinny zwrócić uwagę na miejsce oraz osobę wykonującą zabieg. W gabinecie zapewnione muszą być najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny. Jeśli zatem higiena gabinetu oraz bezpieczeństwo zabiegu budzi w nas obawy, zrezygnujmy z tego miejsca. Nie warto wykonywać również makijażu permanentnego w trakcie trwania imprez kosmetycznych, gdyż nie dają one możliwości przeprowadzenia np. testu alergicznego, a także skupiają wiele osób nad łóżkiem pacjenta celem pokazu. Pokazy i konferencje czy targi umożliwiają pacjentom i klientom zapoznanie się z bogatą ofertą, dlatego warto umówić się na indywidualną wizytę z wybraną czy poleconą osobą.

Ponadto, linergistka powinna być osobą wykwalifikowaną, umiejącą w fachowy sposób wytłumaczyć wszystkie elementy zabiegu i przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny. Ponadto, powinna nie tylko przygotować pacjenta do zabiegu, ale również i siebie. Jeśli zauważmy, że osoba wykonująca zabieg nie posiada czepka, ochronnej odzieży, rękawiczek bądź używa niewysterylizowanej czy jednorazowej aparatury i narzędzi, nie decydujmy się na zabieg.

Czy zabieg makijażu permanentnego obarczony jest ryzykiem powikłań?

Tak. Każda inwazyjna metoda wiąże się z możliwością powstania działań niepożądanych oraz wystąpieniu powikłań. Już bezpośrednio po zabiegu, na skórze objętej zabiegiem występuje odczyn zapalny, a zatem pojawia się rumień, obrzęk czy ból. Zazwyczaj stan taki trwa do kilkunastu godzin i zależy od indywidualnej reakcji osobniczej każdego pacjenta. Wśród powikłań należy wymienić rzadkie reakcje alergiczne, uaktywnienie się utajonego zakażenia wirusem opryszczki, czy zakażeń bakteryjnych. Również opisywano przypadki występowania bliznowca w miejscu wprowadzania barwnika.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu wykonania makijażu permanentnego?

Już w drugim, trzecim dniu po zabiegu, naskórek zaczyna się złuszczać. W tym czasie skórę należy nawilżać, a powstałych strupków nie zdrapywać. W tym okresie zaleca się stosowanie kremów przyspieszających regenerację skóry typu linomag, lantan czy bepanthen. W ciągu tygodnia od wykonania zabiegu, miejsce należy przemywać wodą. Do mycia nie należy stosować detergentów. Przez najbliższy miesiąc po zabiegu należy unikać sauny, basenu, siłowni czy solarium. Warto również przez cały czas korzystać z kremów z filtrem nie tylko w okresie pozabiegowym. Kremy z SPF zabezpieczą barwnik przez działaniem UV, a tym samym zapobiegną zblednięciu makijażu. Po miesiącu wykonuje się dopigmentowanie.

Piśmiennictwo:

  1. Dankowska S. Kosmetyczne niwelowanie defektów skóry, jako uzupełnienia procedur leczniczych. W: Rozprawa doktorska wykonana w Katedrze i Zakładzie Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 2012 r.
  2. Gaillet-Knecht S. Makijaż permanentny. Cabines nr 162. Edycja francuska (tł. Dorota Bury).
  3. Marcjasz A. Makijaż permanentny. Wpływ mikropigmentacji estetycznej i medycznej na samoocenę. Beauty Forum Polska 2010;  1-2: 19-20.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij