Na receptę

Adrenalina WZF 0,1%, iniekcje, 1 mg/1 ml, roztwór do wstrzykiwań, 10 ampułek

ampułka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
80,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 43 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Automaty DHL i punkty POP
    Paczkomat INPOST

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa

Producent

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa

Opis

Adrenalina WZF to lek stosowany w stanach zagrożenia życia w przypadku ciężkich reakcji alergicznych wywołanych np. ukąszeniem pszczoły czy spożyciem orzechów. Odpowiednio zastosowana łagodzi takie objawy jak duszność, niedociśnienie, obrzęk alergiczny. Adrenalinę wstrzykuje się domięśniowo w przednio-boczną część uda. 

Skład

Substancją czynną jest adrenalina. 

Każdy ml roztworu zawiera 1 mg adrenaliny (Adrenalinum) w postaci adrenaliny winianu.

Substancje pomocnicze: sodu pirosiarczyn (E 223), sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Zaleca się aby osoba zagrożona wstrząsem oraz jej najbliższa rodzina zapoznały się ze sposobem aplikacji adrenaliny, gdyż jest ona stosowana w sytuacjach nagłych, rudnych do przewidzenia. Lek podaje się natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej. 

Adrenalinę wstrzykuje się domięśniowo w przednio-boczną część uda. Leku nie należy podawać w pośladki czy dożylnie. Należy zdjąć nasadkę z igły. Igły nie powinno się dotykać. Nie zdejmuje się blokady umieszczonej na tłoku, ani nie naciska tłoka w celu np. usunięcia pęcherzyka powietrza. Zdecydowanym ruchem należy wbić igłę pod kątem prostym w mięsień w przednio-bocznej części uda (można przez lekką odzież) i należy nacisnąć tłok do oporu. Po wyjęciu igły należy lekko masować miejsce aplikacji przez 10 sekund.  Po zastosowaniu leku należy wezwać pomoc medyczną. Ampułko-strzykawka zawiera 1 ml płynu, ale aplikuje tylko 0,3 ml. Pozostała część leku nie nadaje się do ponownego użycia. Pełen opis zawarty jest w ulotce leku.

Jeśli objawy wstrząsu nie ustąpią w ciągu 5-15 min możliwe, że konieczna jest kolejna dawka adrenaliny (z nowej ampułki). 

Podanie w dłoń lub w place może spowodować zatrzymanie dopływu krwi w te części ciała. 

Roztwór adrenaliny powinien być bezbarwny lub prawie bezbarwny. Nie stosować jeśli stwierdzi się zmianę zabarwienia. 

Działanie

Adrenalina to naturalnie wytwarzany przez rdzeń nadnerczy neuroprzekaźnik oraz hormon. Jej działanie jest złożone. Powoduje silnie zwężenie naczyń krwionośnych oraz silne rozszerzenie oskrzeli. Dzięki temu niweluje niekorzystne objawy wstrząsu jak niedociśnienie, obrzęki, duszności i świszczący oddech. 

Wskazania

Adrenalinę WZF stosuje w stanach zagrożenia życia takich jak: ciężka reakcja alergiczna, wstrząs anafilaktyczny, anafilaksja samoistna. Stany mogą być wywołane użądleniem bądź ukąszeniem przed owada, pokarmem, lekiem, lateksem – ogólnie kontaktem z alergenem. Mogą również wynikać z wysiłku fizycznego. 

Przeciwwskazania

Adrenaliny nie powinno się stosować w przypadku gdy pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku, jednak w stanach zagrożenia życia nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do zastosowania leku. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Adrenalina WZF może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące często (rzadziej niż u 1 na 10 osób), nawet po podaniu małych dawek adrenaliny to: kołatanie serca, przyspieszona czynność serca, pocenie się, nudności, wymioty, trudności w oddychaniu, bladość, zawroty głowy, osłabienie, drżenie, ból głowy, nerwowość, lęk, niepokój oraz uczucie zimna w obrębie dłoni i stóp.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Adrenalina WZF należy omówić to z lekarzem lub pielęgniarką. Lekarz dokładnie pouczy pacjenta, w jakich sytuacjach i w jaki sposób stosować lek.

Osoby mające stwierdzoną astmę mogą być bardziej narażone na na wystąpienie ciężkich reakcji alergicznych. 

W przypadku przejścia przez epizod anafilaksji należy się zgłosić do lekarza w celu ustalenia alergenów oraz ustalenia sposobu profilaktyki. 

W szczególności należy się poradzić lekarza jeśli dodatkowo występują takie choroby i stany jak: choroby serca, zaburzenia krążenia, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, podwyższone ciśnienie w oczach, choroby gruczołu korkowego, zwiększone stężenie wapnia, potasu lub cukru we krwi. 

Adrenalina WZF zawiera pirosiarczyn sodu i sód. 

Lek powinno przechowywać się w lodowce w temperaturze 2-8°C. Dopuszcza się przechowywanie leku poza lodówką przez 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C. Po upływie tego czasu lek nie nadaje się już do użytku, nawet jeśli data ważności nie wygasła. Na kartoniku należy zapisać datę wyjęcia z lodówki. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Adrenalina WZF może wchodzić w interakcję z: lekami stosowanymi w leczeniu depresji (np. wenlafaksyna, sybutramina, milnacypran oraz lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy np. selegilina); lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona (np. lewodopa); hormonami tarczycy (trijodotyronina, tyroksyna); lekami przeciwastmatycznymi (np. teofilina); oksytocyną (lek hormonalny stosowany podczas porodu); parasympatykolitykami (np. atropina); lekami przeciwalergicznymi (np. difenhydramina, chlorofeniramina); lekami wziewnymi rozszerzającymi oskrzela (np. formoterol); lekami stosowanymi w nadciśnieniu i zaburzeniach rytmu serca (np. propranolol, sotalol); lekami stosowanymi w chorobach serca (glikozydy naparstnicy, chinidyna); wziewnymi środkami znieczulającymi stosowanymi do znieczulenia ogólnego; lekami stosowanymi w przeziębieniu (efedryna, pseudoefedryna); lekami stosowanymi w cukrzycy (np. insulina).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

O zastosowaniu leku w okresie ciąży zdecyduje lekarz.

Jest mało prawdopodobne, aby adrenalina zastosowana przez kobietę karmiącą piersią wywierała wpływ na dziecko karmione piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Dzieciom o masie ciała poniżej 30 kg nie można podać odpowiedniej dawki leku ze względu na konstrukcję ampułko-strzykawki.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl