Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
AFLOFARMPartyzancka 133/151
95-200 Pabianice
Opis
Lek Lactulosum Aflofarm w postaci syropu o smaku truskawkowym ma działanie przeczyszczające i przeznaczony jest do leczenia zaparć oraz w encefalopatii wątrobowej.
Skład
Substancją czynną leku jest laktuloza (Lactulosum).
15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy ciekłej (Lactulosum liquidum)
Substancje pomocnicze: substancja poprawiająca smak i zapach truskawkowa AR 0012/F (zawiera alkohol etylowy, alkohol benzylowy) , benzoesan sodu (E211) , kwas cytrynowy (E330) , woda oczyszczona.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli: doustnie, zwykle stosowaną początkową dawką dobową (pierwsze trzy dni) jest 45 ml przed śniadaniem lub 15 ml 3 razy na dobę przed posiłkami. Po uzyskaniu efektu należy stosować dawkę podtrzymującą 15 ml syropu na czczo.
Dzieci powyżej 3 lat: doustnie, początkowo 5 do 15 ml syropu na dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania właściwego efektu działania.
Dzieci do 3 lat: doustnie, początkowo 5 ml syropu na dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowego wypróżnienia.
Niemowlęta: doustnie, początkowo 2,5 ml syropu na dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowego wypróżnienia.
Jeżeli wystąpią wzdęcia brzucha, należy zmniejszyć dawkę do tolerowanej przez dziecko.
Encefalopatia wątrobowa (dorośli): 120 ml do 180 ml syropu na dobę w 3 do 4 dawkach podzielonych. Duże dawki leku stosowane w encefalopatii wątrobowej mogą wywoływać biegunkę. Dawkę należy dostosować tak, aby liczba luźnych stolców nie przekraczała 2 do 3 w ciągu dnia.
Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie.
Działanie
Lek Lactulosum ma działanie przeczyszczające.
Wskazania
Wskazaniami do stosowania Lactulosum są przewlekłe zaparcia, encefalopatia wątrobowa.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku jeżeli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku oraz u osób z niedrożnością jelit, a także u osób z galaktozemią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 10): wzdęcia z oddawaniem wiatrów, skurcze jelit, odbijanie, dyskomfort w jamie brzusznej,nudności i wymioty.
Rzadko (mogą dotyczyć do 1 osoby na 1000): zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki (duże dawki laktulozy wywołują biegunkę prowadzącą do utraty płynów, hypernatremii, hypokaliemii, a w skrajnych przypadkach do zaburzeń gospodarki kwasowo – zasadowej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W czasie leczenia lekami przeczyszczającymi należy pić odpowiednią ilość płynów. Wskazana jest okresowa kontrola poziomu elektrolitów. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Lactulosum Aflofarm zawiera fruktozę, galaktozę, laktozę, sodu benzoesan, sód, alkohol etylowy i alkohol benzylowy.
Lek należy przechować w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25oC. Nie przechowywać w lodówce, ani nie zamrażać.
Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania - 28 dni.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Działanie niektórych leków może ulec zmianie, jeśli są stosowane jednocześnie z lekiem Lactulosum Aflofarm. Pewne leki mogą nasilać działanie Laculosum (np. neomycyna). Poprzez wpływ na stężenie potasu Laculosum może nasilać działanie glikozydów nasercowych.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Lek może być podawany z wodą, sokami owocowymi lub mlekiem.
W trakcie stosowania leku należy przyjmować większą ilość płynów.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Smak
- Sposób aplikacji