Dorzostill - Dorzolamidum - zastosowanie i działanie
Skład:
dorzolamid
Postać:
krople do oczu
Kategoria:
:
Narządy wzroku i słuchu
Specjalności:
:
Okulistyka
Działanie
:
obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe
Wskazania do stosowania:
Obniżanie podwyższonego ciśnienia w oku oraz leczenie jaskry.
Dawkowanie:
Miejscowo do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Po wkropleniu należy zamknąć oko i delikatnie ucisnąć palcem jego kącik od strony przynosowej przez 1 minutę. W przypadku zamiany innego leku w postaci kropli do oczu obniżającego ciśnienie oczne na Dorzostill, należy przerwać podawanie innego leku po podaniu prawidłowej dawki jednego dnia i rozpocząć stosowanie leku Dorzostill kolejnego dnia.
Nie należy zakraplać preparatu podczas stosowania miękkich soczewek kontaktowych (soczewki kontaktowe można użyć nie wcześniej niż 15 minut po zakropleniu leku). Gdy stosujesz inne leki okulistyczne należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz uczulenie na na którykolwiek ze składników leku Dorzostill, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, kamicę nerkową, zaburzenia pH (równowaga kwasowo-zasdowa) krwi, wady rogówki, urazy oczu.
Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o aktualnie przyjmowanych lub planowanych lekach, włącznie z innymi kroplami do oczu lub lekami dostępnymi bez recepty, zwłaszcza w przypadku przyjmowania dużych dawek leków przeciwbólowych zawierających kwas salicylowy (np. aspiryna).
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku Dorzostill w ciąży, lub jeśli istnieje prawdopodobieństwo ciąży. Lek nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.
Skutki uboczne:
Bardzo często: uczucie palenia i kłucia.
Często: nadwrażliwość na światło i ból oka spowodowany stanem zapalnym przedniej części oka (zapalenie rogówki), stan zapalny spojówki, dolegliwości powierzchni oka, łzawienie lub swędzenie oka (oczu), zapalenie lub podrażnienie powieki (powiek) i/lub skóry wokół oka (oczu), niewyraźne widzenie, ból głowy, nudności, zmęczenie, gorzki posmak w ustach po zastosowaniu kropli. Niezbyt często: zapalenie tęczówki.
Rzadko: podrażnienie i zaczerwienienie oka (oczu), ból oka, obrzęk powierzchni oka (oczu), strupy na powiece (powiekach), przejściowa krótkowzroczność (ustępująca po przerwaniu terapii), odwarstwienie naczyniówki, któremu mogą towarzyszyć zaburzenia/zmiany widzenia (po operacji oczu), zawroty głowy, uczucie odrętwienia/mrowienia, krwawienie z nosa, suchość w ustach, podrażnienie gardła, reakcje alergiczne w tym wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk warg, oczu i jamy ustnej, skrócenie oddechu i kamienie nerkowe.
Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy i zaburzenia widzenia może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. W przypadku wystąpienia tych działań niepożądanych, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.