Encyklopedia
Naproxen (tabletki) - Naproxenum - zastosowanie i działanie
Skład:
naproksenPostać:
tabletkiKategoria: :
Układ mięśniowo-szkieletowySpecjalności: :
Medycyna rodzinna Ortopedia i traumatologia narządu ruchu Medycyna sportowa Reumatologia Ginekologia i położnictwoDziałanie :
przeciwzapalne przeciwbólowe przeciwgorączkoweWskazania do stosowania:
Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie ścięgien i kaletek maziowych. Napad dny moczanowej. Można stosować również jako lek przeciwbólowy w bólach o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, np. w bolesnym miesiączkowaniu.Dawkowanie:
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku w dawce 500mg, 250mg oraz 200mg w opakowaniach po 20, 30 i 50 sztuk ustala lekarz. Bez recepty dostępny lek w dawce 200mg i opakowaniu po 10 sztuk. Dawkowanie: Dorośli: doraźnie w zwalczaniu bólu - 2 tabletki jednorazowo, następnie 1 tabletkę co 6-8 godzin (w razie konieczności); w schorzeniach reumatoidalnych i bólach przewlekłych - 2 tabletki dziennie, w ostrych stanach dawkę zwiększyć do 3-5 tabletek dziennie w dawkach podzielonych. Uwaga! W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadrważliwość na naproksen, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, skazę krwotoczną, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, astmę i inne choroby alergiczne przebiegające ze skłonnością do skurczu oskrzeli. Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), fenytoinę, hydantoinę, sulfonamidy oraz leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika) i przeciwzakrzepowe, leki obniżające ciśnienie, leki moczopędne, glikozydy nasercowe, kortykosteroidy, cyklosporynę oraz chinolony, metotreksat, probenecyd, ranitydynę, sukralfat, tlenek i wodorotlenek magnezu, wodorotlenek glinu oraz cholestyraminę, mifepriston. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W pierwszym i drugim trymestrze stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. Naproksen jest wydzielany z mlekiem kobiecym. Ze względu na możliwe działania niepożądane u dziecka kobieta przyjmująca naproksen nie powinna karmić piersią.Skutki uboczne:
Objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle brzucha. Reakcje skórne: zaczerwienienia skóry, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Nerki: śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy. Objawy neurologiczne: drgawki, ból i zawroty głowy, zaburzenia snu, trudności z koncentracją, szum w uszach. Układ krwionośny: zmiany w obrazie morfologicznym krwi, przyspieszenie akcji serca. Ponadto szumy uszne, osłabienie słuchu, zawroty głowy. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zawroty głowy, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.Producent
POLFARMEXJózefów 9
99-300 Kutno
Cechy produktu
- Płeć
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria