Avamina, 1000 mg, tabletki powlekane, 60 szt.
tabletka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
SZYBKI ODBIÓR W APTECE
14,27 zł
Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i
odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Dostępny w 517 aptekach .
Zarezerwuj w aptece
Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
BIOTONStarościńska 5
Warszawa
Producent
BIOTONStarościńska 5
Warszawa
Opis
Lek Avamina zawiera substancję czynną metforminy chlorowodorek. Jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy typu 2.
Skład
Substancją czynną jest metforminy chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana zawiera 1000 mg chlorowodorku metforminy, co odpowiada 780 mg metforminy (Metformini hydrochloridum).
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: powidon K-90, magnezu stearynian. Otoczka: hypromeloza 5cP, makrogol 400 i makrogol 6000.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Tabletek nie należy kruszyć lub żuć. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.
Działanie
Metformina substancja czynna leku Avamina jest lekiem z grupy biguanidów. Zmniejsza stężenie glukozy w osoczu zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny, dlatego nie powoduje hipoglikemii.
Wskazania
Avamina jest wskazana w: leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą samej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowej kontroli glikemii; w monoterapii lub w terapii skojarzonej z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną; w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym; w leczeniu zespołu policystycznych jajników.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu, stanu przedśpiączkowego w cukrzycy, ostrej kwasicy metabolicznej, chorób które mogą spowodować niedotlenienie tkanek (niewyrównana niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs) oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby, ostrym zatruciu alkoholem, alkoholizmem oraz ciężką niewydolnością nerek, odwodnionych, we wstrząsie i z ciężkimi zakażeniami.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane zgłaszane bardzo często (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów): nudności, wymioty, biegunka, ból brzuchu i utrata apetytu.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek ze względu na ryzyko kwasicy mleczanowej która może prowadzić do śpiączki. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z ciężkim zmęczeniem, trudności w oddychaniu, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca.
W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunki, gorączki, które prowadzą do odwodnienia organizmu. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: kortykosteroidy; leki zwiększające wytwarzanie moczu (moczopędne); niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II); pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II); leki stosowane w leczeniu astmy (salbutamol lub terbutalina); inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy.
Jeżeli pacjent będzie poddawany badaniu rentgenowskiemu lub tomografii z użyciem środka kontrastującego zawierającego jod musi po konsultacji z lekarzem przerwać przyjmowanie leku. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Avamina, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.
Tabletki należy przyjmować w trakcie lub po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, nie należy ich żuć.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Jeśli pacjentka karmi lub zamierza karmić piersią, nie powinna przyjmować leku Avamina.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Decyzję o stosowaniu leku u dzieci i młodzieży podejmuje lekarz.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
W przypadku wystąpienia hipoglikemii należy zachować ostrożność.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Sposób aplikacji
- RX kategoria