Refundowany

Symbicort Turbuhaler, (80 + 4,5) mcg/dawkę, proszek do inhalacji, 60 dawek

proszek

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

75,20 zł
75,20 zł
0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
24,44 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
75,20 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 297 aptekach.

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.
logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

AstraZeneca AB.
SE-151 85 Södertälje Szwecja

Producent

ASTRAZENECA AB

Opis

Lek przeciwastmatyczny Symbicort Turbuhaler posiada postać proszku do inhalacji z dwoma substancjami czynnymi. Stanowią je budezonid z grupy kortykosteroidów oraz rozszerzający oskrzela formoterol. Symbicort Turbuhaler zawiera w opakowaniu inhalator oraz lek w postaci proszku.

Skład

Substancjami czynnymi leku są budezonid i formoterolu fumaran dwuwodny.

1 dawka inhalacyjna leku zawiera 80 mikrogramów budezonidu i 4,5 mikrograma formoterolu fumaranu dwuwodnego.

Substancja pomocnicza: laktoza jednowodna (która zawiera białka mleka).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Symbicort Turbuhaler należy stosować każdego dnia, nawet jeśli w danym czasie nie występują u pacjenta objawy astmy.
W przypadku stosowania produktu leczniczego w terapii astmy, lekarz powinien regularnie kontrolować nasilenie objawów choroby.

Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeżeli podczas stosowania produktu Symbicort Turbuhaler u pacjenta wystąpi duszność lub świsty, należy kontynuować stosowanie leku, ale jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie dodatkowego leczenia.

Produkt leczniczy przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku od 6 lat w przypadku leczenia astmy. Nie należy zmieniać dawki lub przerywać stosowania leku Symbicort Turbuhaler bez konsultacji z lekarzem.

Symbicort Turbuhaler może być stosowany do leczenia astmy na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to terapia lekiem, a w przypadku wystąpienia duszności używa się innego, dodatkowego inhalatora z krótko i szybkodziałającą substancją (do stosowania doraźnie). Natomiast drugi, jako leczenie tylko inhalatorem Symbicort Turbuhaler, tzn. stosowanie produktu w formie jedynego leku wziewnego.

Nie należy jednorazowo przyjmować więcej niż 6 inhalacji, natomiast w ciągu doby można przyjąć maksymalnie 12 dawek.

Szczegółowe informacje na temat używania inhalatora znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania leku.

Działanie

Lek Symbicort Turbuhaler działa dwukierunkowo. Pierwsza substancja czynna, czyli budezonid, należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami. Powoduje ona zmniejszanie i zapobiega obrzękowi oraz stanowi zapalnemu w płucach. Natomiast formoterolu fumaran dwuwodny to długo działający agonista receptorów beta2-adrenergicznych, klasyfikowany również do grupy leków rozszerzających oskrzela. Jego działanie polega na rozkurczeniu mięśni w drogach oddechowych, co umożliwia łatwiejsze oddychanie.

Wskazania

Lek w inhalatorze Symbicort Turbuhaler stosuje się w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży oraz dzieci w wieku od 6 lat.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Symbicort Turbuhaler jest uczulenie na budezonid, formoterol lub laktozę.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych leku należą typowe dla agonistów receptorów beta2-adrenergicznych, skutki takie jak drżenie i kołatanie serca. Mają one charakter łagodny i zwykle ustępują po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia. Ze względu na wziewną postać leku możliwe są zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła spowodowane są osadzaniem się leku. W celu zminimalizowania ryzyka takich zakażeń można przepłukiwać jamę ustną wodą po każdym zastosowaniu leku w dawce podtrzymującej. Bardzo rzadko, czyli u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów, wystąpić może paradoksalny skurcz oskrzeli, co objawia się nasileniem świstów oskrzelowych i duszności bezpośrednio po przyjęciu dawki leku. W takim przypadku należy natychmiast przerwać stosowanie produktu leczniczego Symbicort, ocenić stan pacjenta i wprowadzić leczenie alternatywne, jeśli konieczne. Możliwe jest wystąpienie ogólnoustrojowych objawów typowych dla wziewnych glikokortykosteroidów, szczególnie, gdy leki te są stosowane długotrwale i w dużych dawkach. Należą do nich: zespół Cushinga, objawy zbliżone do zespołu Cushinga, zahamowanie czynności nadnerczy, spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, zaćmę i jaskrę. Może wystąpić także zwiększona wrażliwość na infekcje oraz zaburzenie zdolności przystosowania się do sytuacji stresowych. Stosowanie w terapii agonistów receptorów beta2-adrenergicznych może powodować zwiększenie stężenia insuliny, wolnych kwasów tłuszczowych, glicerolu i związków ketonowych.

Powyższe działania niepożądane nie stanowią wszystkich. Pełniejsza lista dostępna jest na ulotce dołączonej do opakowania leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta wystąpiły trudności w oddychaniu lub często budzi się w nocy z powodu napadu astmy; posiada uczucie ucisku w klatce piersiowej rano po wstaniu lub uczucie ucisku w klatce piersiowej utrzymuje się dłużej niż zwykle.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Symbicort Turbuhaler, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje: cukrzyca, zakażenie płuc, wysokie ciśnienie tętnicze lub kiedykolwiek w przeszłości występowały choroby serca (w tym zaburzenia rytmu serca, bardzo szybka akcja serca, zwężenie tętnic lub niewydolność serca), zaburzenia czynności tarczycy lub nadnerczy, małe stężenie potasu we krwi, ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Symbicort Turbuhaler zawiera laktozę (rodzaj cukru). Jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, należy porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem tego leku. Ilość laktozy znajdująca się w jednej dawce tego leku zazwyczaj nie powoduje objawów u pacjentów z nietolerancją laktozy.
Laktoza będąca substancją pomocniczą zawiera małe ilości białek mleka, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Zwłaszcza należy poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowaniu:

  • leków blokujących receptory β-adrenergiczne (takie jak atenolol lub propranolol, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego), również w postaci kropli do oczu (takie jak tymolol stosowany w leczeniu jaskry);
  • leków stosowanych w przypadku przyspieszonej lub niemiarowej czynności serca (takie jak chinidyna);
  • leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca, np.digoksyna;
  • leków moczopędnych (takie jak furosemid), podawanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego;
  • steroidów doustnych (takie jak prednizolon);
  • pochodnych ksantyny (np. teofilina lub aminofilina) - leki często stosowane w leczeniu astmy;
  • inne leków rozszerzających oskrzela (takie jak salbutamol);
  • trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TLPD) (jak amitryptylina) oraz leku przeciwdepresyjnego nefazodon;
  • leków z grupy fenotiazyny (takie jak chloropromazyna i prochloroperazyna);
  • leków nazywanych inhibitorami proteazy HIV (np. rytonawir) podawanych w leczeniu zakażenia HIV;
  • leków podawanych w zakażeniach (takie jak ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, pozakonazol, klarytromycyna i telitromycyna);
  • leków podawanych w chorobie Parkinsona (np. lewodopa);
  • leków podawanych w chorobach tarczycy (np. lewotyroksyna).

Należy także poinformować lekarza lub farmaceutę o planowanym poddaniu się znieczuleniu ogólnemu w związku z zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeżeli pacjentka leczona lekiem Symbicort Turbuhaler zajdzie w ciążę, nie powinna przerywać przyjmowania produktu leczniczego, ale powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Pacjentka karmiąca piersią powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem stosowania leku Symbicort Turbuhaler.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 6 lat w leczeniu podtrzymującym i doraźnym astmy.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.