Refundowany

Morphini sulfas WZF, 10 mg/1 ml, roztwór do wstrzykiwań, 10 ampułek

roztwór

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Finalną kwotę określi Farmaceuta w Aptece na podstawie ilości wskazanej na recepcie.

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA SA
Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
https://polpharma.pl/en/about-us/contact/

Producent

POLPHARMA S.A.
Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
https://polpharma.pl/en/about-us/contact/

Opis

Morphini sulfas WZF to bardzo silnie działający lek przeciwbólowy, zawierający w składzie morfinę. Lek Morphini sulfas WZF ma postać roztworu do wstrzykiwań, jest przeznaczony do podawania podskórnego, domięśniowego i dożylnego.

Skład

Substancją czynną leku jest morfina (Morphini sulfas).

Każdy ml roztworu zawiera 10,0 mg morfiny siarczanu (Morphini sulfas).

Substancje pomocnicze: sodu chlorek; sodu pirosiarczyn (E 223); disodu edetynian; woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Dorosłym pacjentom Morphini sulfas WZF podaje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie; lekarz może zalecić rozcieńczenie zawartości ampułki wodą i zażycie doustne.

Morphini sulfas WZF można podawać dzieciom i młodzieży podskórnie, domięśniowo lub dożylnie. Leku nie należy podawać dzieciom doustnie.

Działanie

Morfina to bardzo silnie działająca substancja przeciwbólowa. Działa poprzez receptory opioidowe rozmieszczone w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wskazania

Lek Morphini sulfas WZF jest wskazany do stosowania w bólu ostrym i przewlekłym o nasileniu od umiarkowanego do silnego, który nie ustępuje po zastosowaniu leków przeciwbólowych innych niż opioidowe. Morfina jest stosowana we wszystkich rodzajach bólu, w tym pooperacyjnych i przewlekłych, najczęściej pochodzenia nowotworowego, z wyjątkiem bólu spowodowanego skurczem mięśni gładkich, np. dróg żółciowych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu; upośledzenia oddychania lub choroby obturacyjnej górnych dróg oddechowych; kolki wątrobowej; ostrego zatrucia alkoholem; stosowania inhibitorów monoaminooksydazy i w okresie 2 tygodni po ich odstawieniu; stanów chorobowych przebiegających z drgawkami; urazów głowy; zespołu ostrego brzucha; guza chromochłonnego nadnerczy; podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego; śpiączki.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku oraz skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych działań niepożądanych: 
ciężkie reakcje alergiczne (częstość występowania nieznana) powodujące trudności w oddychaniu lub zawroty głowy; obrzęk powiek twarzy lub warg; wysypka lub świąd (szczególnie obejmujące całe ciało); ciężka reakcja skórna z pojawieniem się pęcherzy, rozległe łuszczenie się skóry, ropne wykwity z jednoczesną gorączką; trudności w oddychaniu prowadzące do utraty przytomności, zwykle po zastosowaniu większej niż zalecana dawki leku; objawy abstynencyjne lub uzależnienie.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność oraz poinformować lekarza, jeśli u pacjent: ma obniżoną czynność tarczycy (niedoczynność tarczycy); ma obniżoną czynność kory nadnerczy (zbyt małe wytwarzanie hormonów); ma astmę lub inne problemy z oddychaniem, np. z rozedmą płuc; ma przerost gruczołu krokowego lub utrudnione oddawanie moczu; ma niskie ciśnienie krwi; ma wstrząs (nagły spadek ciśnienia krwi i zmniejszenie przepływu krwi przez tkanki organizmu); ma choroby zapalne jelit lub upośledzenie drożności jelit; ma osłabienie mięśni (zwanym miastenią); nadużywa leki; jest osłabiony lub wyniszczony chorobami; ma zaburzenia dróg żółciowych (morfina może nasilić dolegliwości bólowe); ma zaburzenia czynności wątroby; ma zaburzenia czynności nerek; jest w podeszłym wieku.

Lek Morphini sulfas WZF może powodować zaburzenia oddychania podczas snu, takie jak bezdech senny (przerwy w oddychaniu podczas snu) i hipoksemię (niski poziom tlenu we krwi). Objawy mogą obejmować przerwy w oddychaniu podczas snu, nocne przebudzenia z powodu duszności, trudności w utrzymaniu snu lub nadmierną senność w ciągu dnia. Jeśli pacjent lub inna osoba zauważy te objawy, należy skontaktować się z lekarzem. 

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: ryfampicynę, stosowaną w leczeniu np. gruźlicy; leki uspokajające; leki stosowane w leczeniu zakrzepów krwi (np. klopidogrel, prasugrel, tikagrelor); gabapentynę lub pregabalinę stosowane w leczeniu padaczki i bólu spowodowanego zaburzeniami układu nerwowego.

Na działanie morfiny wpływają: inhibitory monoaminooksydazy (leki przeciwdepresyjne), np. moklobemid, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmował te leki przez ostatnie 2 tygodnie; trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, np. amitryptylina; leki nasenne, np. fenobarbital; leki uspokajające, przeciwlękowe, np. diazepam; leki z grupy pochodnych fenotiazyny, np. promazyna, chloropromazyna; leki obniżające ciśnienie krwi; leki zwiotczające mięśnie gładkie oraz regulujące rytm serca, np. atropina; cyprofloksacyna (lek stosowany w zakażeniach bakteryjnych); leki przyspieszające przejście pokarmu przez przewód pokarmowy, np. cyzapryd, przeciw wymiotom (metoklopramid, domperydon); leki stosowane w chorobie Parkinsona, np. selegilina; meksyletyna (lek na zaburzenia rytmu serca); cymetydyna (lek na wrzody żołądka lub dwunastnicy). Leki stosowane w znieczuleniu nasilają działanie uspokajające morfiny.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Decyzję o stosowaniu leku u dzieci, podejmuje lekarz.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Morfina może spowodować senność oraz zaburza sprawność psychofizyczną. Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl