Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier INPOSTKurier POLTRAF
-
ODBIÓR W PUNKCIEPaczkomat InPostOdbiór w punkcie DHL
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
ALK-Abelló A/SBøge Allé 6-8
DK-2970 Hørsholm Dania
Producent
ALK ABELLOOpis
Grazax to lek w postaci liofilizatu doustnego, który zawiera wyciąg alergenowy z pyłku trawy. Lek jest stosowany w leczeniu nieżytu nosa oraz zapalenia spojówek wywołanych przez pyłki traw.
Skład
Standaryzowany wyciąg alergenowy pyłku trawy z tymotki łąkowej (Phleum pratense) 75 000 SQ-T* na liofilizat doustny.
Substancje pomocnicze: żelatyna (pochodząca z ryb), mannitol, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Pierwszą dawkę leku Grazax należy przyjąć w gabinecie lekarskim, ponieważ przyjęciu pierwszej dawki, pacjent powinien pozostać pod obserwacją personelu medycznego przez co najmniej pół godziny.
Lek Grazax należy przyjmować codziennie, nawet, jeśli upłynie trochę czasu, zanim nastąpi poprawa. Jeśli objawy alergii nie ustępują podczas pierwszego sezonu pylenia traw, należy skontaktować się z lekarzem w celu omówienia kontynuacji leczenia.
Lek należy stosować doustnie, pozostawić pod językiem, aż do rozpuszczenia, przez 1 minutę nie należy przełykać śliny, nie należy spożywać pokarmów ani napojów przez co najmniej 5 minut po przyjęciu leku.
Działanie
Gardax łagodzi, zmniejsza objawy alergii przez zwiększenie tolerancji immunologicznej na pyłki traw.
Wskazania
Wskazaniem do stosowania leku Gradax jest leczenie nieżytu nosa i zapalenia spojówek wywołanych przez pyłki traw u dorosłych i u dzieci w wieku 5 lat lub starszych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu; choroby nowotworowej; choroby układu immunologicznego np. choroby autoimmunologiczne, choroby kompleksów immunologicznych lub choroby przebiegające z niedoborem odporności; stanu zapalnego jamy ustnej o ciężkim przebiegu, takie jak liszaj płaski z owrzodzeniem lub ciężka grzybica; pacjentów z niekontrolowaną lub ciężką astmą.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów): obrzęk w jamie ustnej; świąd w jamie ustnej lub w uszach; uczucie podrażnienia gardła.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza, jeśli: w ostatnim czasie dokonano ekstrakcji zęba lub innych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. W takim przypadku leczenie lekiem Grazax należy przerwać na okres 7 dni, aby umożliwić zagojenie się jamy ustnej; pacjent ma ciężką alergię na ryby; pacjent w przeszłości miał występujące reakcje alergiczne po podaniu iniekcji z wyciągiem alergenowym z pyłku trawy; pacjent ma astmę i występuje u niego ostra infekcja dróg oddechowych.
Leczenie lekiem Grazax należy czasowo przerwać aż do czasu ustąpienia infekcji.
W przypadku dzieci u których wypadają zęby mleczne, należy przerwać leczenie na okres 7 dni, by umożliwić tkankom jamy ustnej zagojenie się.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje inne leki na uczulenie, takie jak leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 5 lat.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Sposób aplikacji