Encyklopedia
Lincocin - Lincomycinum - zastosowanie i działanie
Wskazania do stosowania:
Ciężkie zakażenia (głównie gronkowcowe i paciorkowcowe), m.in. kości i stawów, skóry i tkanek miękkich, dróg oddechowych.
Dawkowanie:
Kapusłki - doustnie, przed posiłkiem lub po jego spożyciu. Roztwór do wstrzykiwań - domięśniowo lub dożylnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Dawkowanie:
Kapusłki - doustnie, przed posiłkiem lub po jego spożyciu. Roztwór do wstrzykiwań - domięśniowo lub dożylnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na antybiotyki linkozamidowe, miastenię (nużliwość mięśniową), astmę oskrzelową, schorzenia nerek lub wątroby, biegunkę, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, astmę oskrzelową, miastenię, choroby przewodu pokarmowego (zwłaszcza zapalenie okrężnicy).
Gdy jesteś leczony środkami zwiotczającymi mięśnie, przyjmujesz inne antybiotyki.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.
Skutki uboczne:
Biegunka (niekiedy dopiero po zakończeniu leczenia), która może utrzymywać się nawet miesiącami, rzekomobłoniaste zapalenie jelit o ciężkim przebiegu (lek należy odstawić), nadkażenie drożdżakami, zapalenie języka i jamy ustnej, nudności, wymioty, przejściowe zaburzenia hematologiczne, zwiększenie aktywności aminotransferaz w krwi, bolesność po domięśniowym podaniu. Duże dawki w zbyt szybkim wlewie dożylnym mogą wywołać wymioty, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie czynności serca oraz zakrzepowe zapalenie żyły.
Skład:
linkomycyna
Postać:
kapsułki
roztwór do wstrzykiwań i infuzji
Kategoria:
:
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności:
:
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Dermatologia i wenerologia
Choroby płuc
Działanie
:
antybiotyk
bakteriostatyczne
bakteriobójcze