Tractiva, 5 mg, tabletki, 28 szt.
Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Exeltis Poland Sp.z o.oSzamocka 8
01-748 Warszawa
biuro@exeltis.com
Opis
Tractiva to lek przeciwpsychotyczny zawierający arypiprazol, substancję działającą na układ nerwowy poprzez wpływ na receptory dopaminowe i serotoninowe. Lek stosowany jest głównie w leczeniu schizofrenii oraz manii związanej z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym u dorosłych i młodzieży.
Skład
Substancją czynną jest arypiprazol.
Każda tabletka zawiera 5 mg arypiprazolu.
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna; skrobia kukurydziana; celuloza mikrokrystaliczna (typ 101); hydroksypropyloceluloza; magnezu stearynian; żelaza tlenek, czerwony (E 172).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Dawka leku ustalana jest indywidualnie przez lekarza.
Tractiva można przyjmować niezależnie od posiłku. Dawka leku powinna być przyjmowana regularnie, o tej samej porze. Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą.
Nie należy odstawiać leku Tractiva bez konsultacji lekarskiej, nawet jeśli odczuwa się poprawę samopoczucia.
Działanie
Tractiva to lek przeciwpsychotyczny, które swoje działanie zawdzięcza wpływowi na pracę receptorów dopaminowych i serotoninowych.
Wskazania
Tractiva stosowany jest w leczeniu schizofrenii oraz w leczeniu epizodów maniakalnych, o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I, oraz w zapobieganiu nowym epizodom maniakalnym u dorosłych, u których wystąpiły głównie epizody maniakalne i którzy odpowiadają na leczenie arypiprazolem.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów): cukrzyca, trudności z zasypianiem, uczucie lęku, niepokój zwłaszcza ruchowy, niemożność pozostawania w bezruchu, trudności ze spokojnym siedzeniemakatyzja (odczucie wewnętrznego niepokoju i przymus wykonywania ciągłych ruchów), niekontrolowane skurcze mięśni lub ruchy, drżenie, ból głowy, zmęczenie, senność, uczucie pustki w głowie drżenie i nieostre widzenie, zmniejszenie liczby lub trudności z wypróżnianiem, niestrawność, złe samopoczucie, zwiększone wydzielanie śliny, wymioty, uczucie zmęczenia.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy poinformować lekarza, przed zastosowaniem leku w przypadku problemów takich jak: wysokie stężenie cukru we krwi (charakterystycznymi objawami są: nadmierne pragnienie, wydalanie dużych ilości moczu, zwiększenie apetytu i uczucie osłabienia) lub cukrzycy występującej w rodzinie; drgawki; mimowolne, nieregularne ruchy mięśni, szczególnie mięśni twarzy; choroby układu krążenia, choroby układu krążenia występujące w rodzinie, udar lub „mikro” udar, nieprawidłowe ciśnienie krwi; zakrzepy krwi u pacjenta lub występujące u członków rodziny, ponieważ stosowanie leków przeciwpsychotycznych jest związane z tworzeniem zakrzepów krwi; uzależnienia od hazardu w przeszłości.
Jeśli w trakcie terapii lekiem Tractiva wystąpią: zwiększenie masy ciała; objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie np. nietypowe odruchy, senność, trudności w połykaniu, objawy alergii; myśli o skrzywdzeniu siebie lub samobójcze; sztywność mięśni lub sztywność mięśni z wysoką gorączką, potami, zaburzeniami stanu umysłowego lub bardzo szybkim albo nieregularnym biciem serca. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Tractiva może powodować senność, spadek ciśnienia w trakcie wstawania, zawroty głowy, zachwiania równowagi. Należy zachować ostrożność w trakcie poruszania się. Jest to to szczególnie istotne w przypadku starszych pacjentów.
W trakcie stosowania leku należy unikać spożywania alkoholu.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Tractivamoże wchodzić w interakcję z:
Tractiva może wchodzić w interakcję z: lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca; lekami przeciwdepresyjnymi lub lekami ziołowymi stosowanymi w leczeniu depresji i lęku (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); lekami przeciwgrzybiczymi; pewnymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia HIV V (takie jak efawirenz, newirapina, inhibitory proteazy, np. indynawir, rytonawir); lekami przeciwdrgawkowymi stosowanymi w leczeniu padaczki; lekami obniżającymi ciśnienie krwi (nasila ich działanie); lekami zwiększającymi stężenie serotoniny (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych) np. tryptany (migrena), tramadol, tryptofan, petydyna; niektórymi antybiotykami stosowanymi w leczeniu gruźlicy (ryfabutyna, ryfampicyna).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o stosowaniu leku w czasie karmienia piersią, podejmuje lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Leku nie stosuje się u dzieci poniżej 13 roku życia, nie wiadomo czy lek jest skuteczny i bezpieczny w tej grupie wiekowej.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Tractiva może wpływać na zdolność prowadzenia samochodów i obsługi maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Typ produktu
- Postać
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria