Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier GLSKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty i punkty odbioru GLSAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
athenstaedt GmbH & Co KGAm Beerberg 1 D-35088 Battenberg (Eder)
Niemcy
Opis
Lecicarbon to lek w postaci czopków, zawiera dwie substancje czynne sodu wodorowęglan i sodu diwodorofosforan. Lek Lecicarbon jest wskazany do stosowania różnych postaciach zaparć, np. spowodowanych spożywaniem pokarmów niezawierających wystarczającej ilości błonnika, brakiem aktywności fizycznej lub w chorobach wymagających łatwego oddawania kału. Lek Lecicarbon stosuje się również do opróżniania jelit przed operacją lub zabiegami diagnostycznymi w obrębie odbytnicy..
Skład
Substancjami czynnymi leku są sodu wodorowęglan i sodu diwodorofosforan.
Każdy czopek Lecicarbon zawiera: sodu wodorowęglan w ilości 0,500 g, sodu diwodorofosforan w ilości 0,680 g.
Substancje pomocnicze: (3-sn-fosfatydylo)cholina (= lecytyna sojowa, fosfatydy); tłuszcz stały; krzemionka koloidalna, bezwodna.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek należy stosować doodbytniczo.
Zazwyczaj stosowana dawka to jeden czopek. W razie konieczności można powtórzyć podanie leku po 30–60 minutach. W przypadku przekroczenia tej dawki nie istnieje niebezpieczeństwo, ale nie ma sensu podawanie więcej niż dwóch czopków
Działanie
Lek Lecicarbon działa poprzez fizyczne wywołanie odruchowego opróżniania jelit spowodowane uwolnieniem dwutlenku węgla po kontakcie czopka z wilgocią.
Wskazania
Czopki Lecicarbon stosuje się w krótkotrwałym leczeniu zaparć mających różną przyczynę (np. spowodowane dietą ubogą w błonnik, brakiem aktywności fizycznej, a także choroby wymagające łatwego wypróżniania się). Opróżnianie okrężnicy przed zabiegami diagnostycznymi lub terapeutycznymi w obrębie odbytnicy.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Lecicarbon w przypadku niedrożności jelit, w przypadku wszystkich chorób okolicy odbytu i odbytnicy, w których istnieje niebezpieczeństwo nadmiernego wchłonięcia dwutlenku węgla, jak również w przypadku nadwrażliwości na soję, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu Lecicarbon. W przypadku występowania toksycznego rozszerzenia okrężnicy (patologicznego rozszerzenia końca jelita grubego z różnych przyczyn), produkt należy stosować tylko po uzyskaniu wyraźnej zgody lekarza prowadzącego. Ten produkt leczniczy zawiera (3-sn-fosfatydylo)cholinę (= olej sojowy, lecytyny). Nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Wprowadzenie czopka może czasami, w rzadkich przypadkach, powodować lekkie uczucie pieczenia, które szybko ustępuje.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku występowania toksycznego rozszerzenia okrężnicy (patologicznego rozszerzenia końca jelita grubego z różnych przyczyn) lek należy stosować tylko po uzyskaniu wyraźnej zgody lekarza prowadzącego.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać i przewozić w stanie schłodzonym (2˚C – 8˚C).
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o stosowaniu leku w okresie ciąży, podjemuje lekarz.
Lek Lecicarbon można stosować w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Należy pamiętać, że ze względu na skurcze w obrębie jamy brzusznej związane z zaparciami mogą wystąpić zawroty głowy i/lub omdlenia. Jeśli wystąpią skurcze w obrębie jamy brzusznej należy unikać potencjalnie niebezpiecznych czynności takich jak prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn.
Cechy produktu
- Typ produktu
- Postać
- Sposób aplikacji
- RX kategoria