Na receptę

Durogesic, 12 mcg/h, system transdermalny, 5 szt.

plaster

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Finalną kwotę określi Farmaceuta w Aptece na podstawie ilości wskazanej na recepcie.

33,99 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.
logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Automaty DHL i punkty POP
    Paczkomat INPOST

O produkcie

Producent

JANSSEN-CILAG
Iłżecka 24
Warszawa

Opis

Durogesic jest lekiem w postaci plastrów przyklejanych na skórę. Durogesic zawiera substancję czynną fentanyl, który należy do grupy silnych leków przeciwbólowych nazywanych opioidami.

Skład

Substancją czynną leku jest fentanyl.

Durogesic, system transdermalny, plaster 12 mcg/h zawiera 2,1 mg fentanylu i uwalnia lek w dawce 12 mikrogramów na godzinę.

Każdy plaster ma powierzchnię 5,25 cm2 i ma nadrukowaną pomarańczową obwódkę i napis „DUROGESIC 12 µg fentanyl/h”.

Substancje pomocnicze: Warstwa zewnętrzna, folia: kopolimer poliestru i octanu etylowinylu. Warstwa ochronna, folia: poliester silikonowany. Warstwa zawierająca substancję czynną: poliakrylan adhezyjny. Tusz drukarski barwy pomarańczowej.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Każdy plaster zawiera ilość leku wystarczającą na 3 dni (72 godziny). Należy zmieniać plaster co trzeci dzień, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zawsze należy najpierw usunąć stary plaster przed przyklejeniem nowego. Zawsze należy zmieniać plaster o tej samej porze co 3 dni (72 godziny). Jeśli pacjent stosuje więcej niż 1 plaster, należy zmieniać wszystkie plastry jednocześnie. Należy zapisać sobie dzień, datę i czas przyklejenia plastra, by pamiętać kiedy należy zmienić plaster

Plastry należy przyklejać na płaskiej powierzchni górnej części ciała lub ramieniu (pomijając okolice stawów).

Plastry są wodoodporne. Można brać prysznic lub kąpiel, lecz nie należy pocierać plastra. Za zgodą lekarza można w trakcie stosowania plastra wykonywać ćwiczenia fizyczne lub uprawiać sport.

Dokładna instrukcja przylepiania plastra znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Działanie

Fentanyl jest lekiem o silnym działaniu przeciwbólowym, należący do grupy zwanych opioidami.

Wskazania

Wskazania do stosowania u dorosłych: Produkt leczniczy jest wskazany w leczeniu ciężkiego przewlekłego bólu wymagającego ciągłego długoterminowego podawania leków opioidowych.

Wskazania do stosowania u dzieci: Długoterminowe leczenie ciężkiego przewlekłego bólu u dzieci w wieku od 2 lat otrzymujących leki opioidowe.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu; bólu który trwa tylko przez krótki czas, tj. ból ostry lub pooperacyjny; ciężkiej depresji oddechowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jeżeli pacjent lub opiekun zauważą u osoby stosującej plastry jakiekolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast usunąć plaster oraz skontaktować się z lekarzem, lub udać się niezwłocznie do najbliższego szpitala: uczucie nadmiernego znużenia, spowolnienie lub spłycenie oddechu. Należy postępować zgodnie z powyższą radą i zachęcać pacjenta do poruszania się i mówienia; Nagły obrzęk twarzy lub gardła, ciężkie podrażnienie, zaczerwienienie lub pęcherze na skórze; Drgawki; Zmniejszona świadomość lub utrata świadomości.

Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób): nudności, zaparcie, senność, uspokojenie, zawroty głowy.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność oraz poinformować lekarza, jeśli pacjent: ma choroby płuc lub trudności w oddychaniu; ma bądź miał kiedykolwiek zaburzenia czynności serca, wątroby, nerek lub niskie ciśnienie tętnicze; ma badź miał kiedykolwiek guz mózgu; ma bądź miał kiedykolwiek uporczywe bóle głowy lub uraz głowy; jest w podeszłym wieku – może być bardziej wrażliwy na działanie tego leku; ma chorobę „miastenia gravis”, w której występuje osłabienie mięśni i męczliwość.

Należy poinformować  lekarza, jeśli podczas stosowania leku pacjent, jego partner lub opiekun zauważy występowanie któregokolwiek z następujących objawów: przerwy w oddychaniu podczas snu; wybudzenia w nocy z powodu duszności; trudności z utrzymaniem ciągłości snu; nadmierna senność w ciągu dnia.

Podczas stosowania plastra, należy poinformować lekarza o wszelkich zmianach w odczuwaniu bólu. Jeśli pacjent zauważy: że plaster nie uśmierza już bólu; nasilenie bólu; zmianę w sposobie odczuwania bólu (np. odczuwanie bólu w innej części ciała); ból w sytuacjach kontaktu z ciałem, które nie powinny sprawiać bólu.

Lekarz może dokładniej obserwować pacjenta, jeśli: pacjent lub członek rodziny pacjenta kiedykolwiek nadużywał alkoholu, leków na receptę lub narkotyków lub był od nich uzależniony („uzależnienie”); pacjent jest palaczem; u pacjenta kiedykolwiek występowały zaburzenia nastroju (depresja, zaburzenia lękowe lub osobowości) lub pacjent był leczony przez psychiatrę z powodu innych chorób psychicznych.

Plaster należy stosować wyłącznie na skórę osoby, której został on przepisany przez lekarza.

Plastry Durogesic (nieużywane jak i zużyte) należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Ten lek należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, do którego nie mają dostępu inne osoby. Może on powodować poważne zagrożenie, a nawet prowadzić do śmierci osób, które zastosują lub przyjmą go przypadkowo lub świadomie, gdy nie został im przepisany.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje lub planuje przyjmować: Inne leki przeciwbólowe, w tym opioidowe leki przeciwbólowe (takie jak buprenorfina, nalbufina lub pentazocyna) oraz niektóre leki przeciwbólowe stosowane w bólach neuropatycznych (gabapentyna i pregabalina); leki nasenne (takie jak temazepam, zaleplon lub zolpidem); Leki uspokajające (trankwilizery takie jak alprazolam, klonazepam, diazepam, hydroksyzyna lub lorazepam) i leki przeciwpsychotyczne (takie jak arypiprazol, haloperydol, olanzapina, rysperydon lub fenotiazyny); Leki zmniejszające napięcie mięśniowe (takie jak cyklobenzapryna lub diazepam); Niektóre leki przeciwdepresyjne zwane SSRI lub SNRI (takie jak cytalopram, duloksetyna, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina lub wenlafaksyna); Niektóre leki przeciwdepresyjne lub przeciwparkinsonowskie zwane IMAO (takie jak izokarboksazyd, fenelzyna, selegilina lub tranylcypromina); Niektóre leki przeciwhistaminowe, szczególnie te o działaniu sedatywnym (takie jak chlorfeniramina, klemastyna, cyproheptadyna, difenhydramina lub hydroksyzyna); Niektóre antybiotyki (takie jak erytromycyna lub klarytromycyna); Leki przeciwgrzybicze (takie jak itrakonazol, ketokonazol, flukonazol lub worykonazol); Leki przeciw zakażeniu HIV (takie jak rytonawir); Leki przeciwarytmiczne (takie jak amiodaron, diltiazem lub werapamil); Leki przeciwgruźlicze (takie jak ryfampicyna); Niektóre leki przeciwpadaczkowe (takie jak karbamazepina, fenobarbital lub fenytoina); Niektóre leki stosowane w leczeniu nudności i choroby lokomocyjnej (takie jak fenotiazyny); Niektóre leki stosowane w leczeniu zgagi i wrzodów żołądka (takie jak cymetydyna); Niektóre leki stosowane w leczeniu choroby wieńcowej (dławica piersiowa) lub nadciśnienia tętniczego (takie jak nikardypina); Niektóre leki stosowane w leczeniu nowotworów krwi (takie jak idelalisyb).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować leku Durogesic w ciąży bez uzgodnienia z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Decyzję o stosowaniu leku u dzieci podejmuje lekarz.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, gdyż może powodować senność i zawroty głowy. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent nie ma pewności, czy może bezpiecznie prowadzić pojazdy podczas stosowania tego leku.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.