Na receptę

Atmina, 4,6 mg/24 h, system transdermalny, plastry, 8 szt.

plaster

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

76,99 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat INPOST
    Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Exeltis Poland Sp. z o.o.
Szamocka 8
01-748 Warszawa

Producent

EXELTIS POLAND SP.Z O.O.
ul. gen. Józefa Zajączka
Warszawa

Opis

Lek Atmina, system transdermalny, zawiera substancję czynną rywastygminę, która należy do grupy leków zwanych inhibitorami cholinoesterazy. Lek Atmina jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego oraz w leczeniu otępienia u dorosłych pacjentów z chorobą Parkinsona.

Skład

Substancją czynną leku jest rywastygmina.

Z każdego systemu transdermalnego, plastra uwalnia się 4,6 mg rywastygminy w ciągu 24 godzin. Każdy system transdermalny, plaster o powierzchni 10,8 cm2 zawiera 25,92 mg rywastygminy.

Substancje pomocnicze: Warstwa zewnętrzna (pokrywająca): folia z poli(tereftalanu etylenu). Warstwa aktywna: tokoferol; poli(2-etyloheksylu akrylan, winylu octan) (1:1); butylu akrylanu i butylu metakrylanu kopolimer. Membrana przepuszczalna dla substancji czynnej: folia z polietylenu. Warstwa adhezyjna: poliizobutylen o średniej masie cząsteczkowej; poliizobutylen o wysokiej masie cząsteczkowej; polibutylen o wysokiej masie cząsteczkowej. Warstwa zabezpieczająca (usuwalna): folia z poliestru silikonowanego. Nadruk; niebieski tusz.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od dawki leku 4,6 mg/24h.

Należy naklejać tylko jeden prostokątny plaster i jedną owalną, samoprzylepną osłonę ochronną na raz (jak szczegółowo opisano poniżej) i należy zmieniać je na nowe dwa razy w tygodniu, najpóźniej po 4 dniach.

Należy zawsze naklejać nowy plaster o tej samej porze dnia. W celu ułatwienia zapamiętania, należy zanotować dni i godzinę zmiany plastra. Jeśli pacjent nie nakleił plastra przez więcej niż trzy dni, nie powinien naklejać kolejnego plastra zanim nie porozmawia o tym z lekarzem.

Miejsca w których należy przyklejać lek Atmina, system transdermalny:
- górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia,
- górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać naklejania plastrów na piersi),
- górna część pleców po lewej stronie lub po prawejstronie,
- dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie.

Dokładana instrukcja znajduje się w ulotce dołączonej do leku.

Działanie

Działanie rywastygminy polega na blokowaniu enzymów powodujących rozpad acetylocholiny: acetylocholinesterazy i butyrylocholinesterazy.  Blokując działanie tych enzymów, lek umożliwia zwiększenie stężenia acetylocholiny w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera i otępienia związanego z chorobą Parkinsona.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Atmina jest leczenie objawowe łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia: typu alzheimerowskiego oraz u pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku u pacjentów z nadwrażliwością na którykolwiek składnik produktu. 

Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta występowały wcześniejsze reakcje w miejscu podania, wskazujące na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu plastra z rywastygminą.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób): utrata apetytu, zawroty głowy, pobudzenie lub senność, nietrzymanie moczu (niezdolność do właściwego utrzymania moczu).

Działania niepożądane występujące niezbyt często (może wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób): zaburzenia rytmu serca, takie jak wolne bicie serca; widzenie rzeczy, których nie ma (omamy); wrzód żołądka; odwodnienie (utrata zbyt dużej ilości płynu); nadmierna ruchliwość (wysoki stopień aktywności, niepokój); agresja.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność oraz omówić z lekarzem stosowanie leku w przypadku: choroby serca takiej jak nieregularny lub wolny rytm pracy serca, wydłużenie odstępu QT, wydłużenie odstępu QT stwierdzane w rodzinie, torsade de pointes, lub małe stężenie potasu lub magnezu we krwi; czynnego wrzodu żołądka; trudności w oddawaniu moczu; napadów padaczkowych; astmy oskrzelowej lub ciężkiej choroby układu oddechowego; zaburzeń czynności nerek; zaburzeń czynności wątroby; drżenia mięśniowego; małej masy ciała; reakcji ze strony żołądka i jelit, takich jak nudności (mdłości), wymioty i biegunka. Pacjent może się odwodnić (tracąc zbyt dużo płynu), jeśli wymioty czy biegunka utrzymują się przez dłuższy czas.

Jeśli pacjent nie naklejał plastra przez dłużej niż trzy dni, nie powinien naklejać kolejnego plastra zanim nie porozmawia o tym z lekarzem.

Należy ostrożnie usunąć wszystkie naklejone plastry przed naklejeniem nowego. Nie należy naklejać więcej niż jednego plastra w tym samym czasie. Naklejenie kilku (lub więcej niż jednego) plastrów na skórę może narazić pacjenta na przyjęcie nadmiernej ilości leku.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym  i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje:  leki antycholinergicznymi (leki stosowane w łagodzeniu skurczów żołądka lub spazmów, w leczeniu choroby Parkinsona lub zapobiegającymi chorobie lokomocyjnej); metoklopramid (lek używany w łagodzeniu lub zapobieganiu nudnościom i wymiotom); leki beta-adrenolitycznymi (leki, takie jak atenolol, stosowane w leczeniu nadciśnienia, dławicy piersiowej i innych chorób serca); inne leki, które mogą wpływać na rytm serca lub układ przewodzący serca (wydłużenie odstępu QT).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek może powodować senność oraz wpływać na koncentrację i szybkość reakcji, dlatego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij