Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A.Żmigrodzka 242 E
51-131 Wrocław
Producent
HASCO-LEKŻmigrodzka 242e
Wrocław
Opis
Kwetina to lek w postaci tabletek powlekanych, zawierający kwetiapinę. Należy do grupy leków przeciwpsychotycznych, stosowanych w leczeniu schizofrenii oraz leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej.
Skład
Substancją czynną leku jest kwetiapina (Quetiapinum).
Każda tabletka powlekana zawiera kwetiapiny fumaran w ilości odpowiadającej 100 mg kwetiapiny.
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: hypromeloza, wapnia wodorofosforan dwuwodny, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczka tabletki: żelaza tlenek żółty (E 172), hypromeloza HPMC 2910, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek należy przyjmować raz na dobę, przed snem, lub dwa razy na dobę, w zależności od choroby pacjenta. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.
Nie należy popijać leku Kwetina sokiem grejpfrutowym. Może on wpływać na sposób działania leku.
Nie należy przerywać zażywania tabletek nawet wówczas, gdy następuje poprawa, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej.
Działanie
Kwetina jest lekiem, który działa przeciwpsychotycznie.
Wskazania
Kwetiapina jest wskazana w leczeniu: Epizodów depresyjnych w przebiegu choroby dwubiegunowej, kiedy pacjent odczuwa smutek, duże przygnębienie, brak energii, utratę apetytu, ma poczucie winy lub nie może spać; Manii, kiedy pacjent jest bardzo silnie podekscytowany, uradowany, pobudzony, pełen entuzjazmu lub nadmiernie aktywny albo ma zaburzoną zdolność krytycznej oceny, jest agresywny lub uciążliwy; Schizofrenii, kiedy pacjent słyszy i widzi nierzeczywiste głosy i obrazy, przyjmuje za prawdziwe nieistniejące rzeczy, jest nadmiernie podejrzliwy, zaniepokojony, zagubiony, ma poczucie winy, jest napięty, przygnębiony.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu oraz u pacjentów stosujących jednocześnie inhibitory układu cytochromu P450 3A4, takie jak inhibitory proteazy wirusa HIV, leki przeciwgrzybicze z grupy azoli, erytromycyna, klarytromycyna i nefazodo.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane zgłaszane bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): zawroty głowy (mogące doprowadzić do upadku), ból głowy, suchość w ustach; uczucie senności (może ustąpić podczas dłuższego zażywania leku Kwetina) (mogące doprowadzić do upadku); objawy odstawienia (objawy, które występują po przerwaniu stosowania leku v) w tym trudności w zasypianiu (bezsenność), mdłości (nudności), bóle głowy, biegunka, wymioty, zawroty głowy lub rozdrażnienie. Zaleca się stopniowe odstawianie leku w czasie 1–2 tygodni; zwiększenie masy ciała; nieprawidłowe ruchy mięśni, w tym trudności w rozpoczęciu zamierzonego ruchu, drżenia, uczucie zmęczenia lub sztywność mięśni bez jednoczesnego uczucia bólu; zmiany stężeń poszczególnych tłuszczów (trójglicerydy, cholesterol całkowity).
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Kwetina należy omówić z lekarzem, jeśli pacjent: ma lub miał choroby serca, na przykład zaburzenia rytmu serca, osłabienie mięśnia sercowego lub zapalenie mięśnia sercowego albo pacjent stosuje leki, które mogą powodować zmiany rytmu serca; ma niskie ciśnienie krwi; miał udar mózgu, zwłaszcza jeśli jest w podeszłym wieku; ma problemy z wątrobą; miał napady padaczkowe (drgawki); choruje na cukrzycę lub jest zagrożony cukrzycą; miał w przeszłości małą liczbę białych krwinek; jest osobą w podeszłym wieku z otępieniem starczym; jest osobą w podeszłym wieku z chorobą Parkinsona/ parkinsonizmem; ma lub miał stany podczas których nastąpiło zatrzymanie oddychania przez krótkie okresy podczas normalnego snu nocnego (tzw. bezdech senny) i stosuje leki zwalniające normalną aktywność mózgu (tzw. depresanty); ma lub miał problem z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego (zatrzymanie moczu), ma powiększoną prostatę, zator w jelitach lub podwyższone ciśnienie wewnątrz oka. Objawy te są czasami spowodowane przyjmowanymi lekami (zwanymi „produktami antycholinergicznymi”) stosowanymi w celu leczenia określonych schorzeń, które wpływają na funkcjonowanie komórek nerwowych; ma lub miał problemy z alkoholem lub zażywaniem narkotyków.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią objawy takie, jak: gorączka, objawy grypopodobne, ból gardła lub inne infekcje, które mogą być skutkiem małej liczby białych krwinek. Może to wymagać przerwania terapii lekiem Kwetina i (lub) zastosowania odpowiedniego leczenia; zaparcia z utrzymującym się bólem brzucha lub zaparcia, które nie ustępują pomimo zastosowanego leczenia. Może to doprowadzić to poważnej niedrożności jelit; myśli samobójcze lub nasilenie się depresji.
Jeśli wystąpią myśli o zrobieniu sobie krzywdy lub zabiciu się, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Pomocne może być poinformowanie krewnego lub znajomego o swej depresji i poproszenie ich o zapoznanie się z ulotką leku.
Podczas stosowania leku Kwetina należy unikać picia napojów alkoholowych. Jednoczesne stosowanie leku Kwetina i alkoholu może powodować senność.
Leku Kwetina nie należy popijać sokiem grejpfrutowym. Może on wpływać na sposób działania leku.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: niektóre leki stosowane w leczeniu HIV, leki z grupy azoli (stosowane w zakażeniach grzybiczych), erytromycynę lub klarytromycynę (stosowane w zakażeniach), nefazodon (stosowany w leczeniu depresji); leki przeciwpadaczkowe (takie jak fenytoina lub karbamazepina), leki przeciwnadciśnienieniowe, barbiturany (leki stosowane w zaburzeniach snu), tiorydazyny lub leki zawierające lit (leki przeciwpsychotyczne); leki, które mają wpływ na rytm serca, na przykład leki zaburzające bilans elektrolitów (zmniejszone stężenie potasu lub magnezu), takie jak leki moczopędne (odwadniające) lub wybrane antybiotyki (leki stosowane w zakażeniach), leki zapierające, leki (zwane "lekami antycholinergicznymi") mające wpływ na sposób funkcjonowania komórek nerwowych w celu leczenia określonych schorzeń.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Kwetina nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kwetiapiny nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Leku Kwetina nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek Kwetina może powodować senność, w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria