Oramorph, 20 mg/ml, krople doustne, 20 ml
roztwór
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
Finalną kwotę określi Farmaceuta w Aptece na podstawie ilości wskazanej na recepcie.
REALIZACJA WYŁĄCZNIE W APTECE
25,75 zł
Tego leku nie możesz zarezerwować przez internet oraz telefonicznie. Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zrealizować swoją receptę.
Dostępny w 42 aptekach .
Sprawdź dostępnośćO produkcie
Podmiot odpowiedzialny
L. Molteni & C. dei F.lli Alitti Società di Esercizio S.p.A.Strada Statale 67, Tosco Romagnola,
50018 Scan Włochy
Opis
Oramorph to bardzo silnie działający lek przeciwbólowy, zawierający w składzie morfinę. Lek Oramorph ma postać roztworu doustnego. Lek Oramorph stosuje się w przypadku silnego bólu lub bólu, który nie może być kontrolowany przez inne leki (w szczególności ból nowotworowy), u dorosłych, młodzieży i dzieci (powyżej 1. roku życia).
Skład
Substancją czynną leku jest morfiny siarczan (Morphini sulfas).
1 ml roztworu doustnego zawiera: 20 mg morfiny siarczanu (Morphini sulfas).
1 kropla odpowiada 1,25 mg morfiny siarczanu.
Substancje pomocnicze: sodu edetynian; sodu benzoesan (E 211); kwas cytrynowy (do ustalenia pH); woda oczyszczona.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek należy stosować doustnie. Roztwór należy przyjmować z pewną ilością płynu (wody lub soku). Lek ten może być przyjmowany niezależnie od posiłków.
Należy ściśle przestrzegać odstępów czasowych wynoszących 4 lub od 4 do 6 godzin. Działanie tego leku utrzymuje się około 4 godzin.
Działanie
Morfina to bardzo silnie działająca substancja przeciwbólowa. Działa poprzez receptory opioidowe rozmieszczone w ośrodkowym układzie nerwowym.
Wskazania
Wskazaniem do stosowania leku Oramorph jest silny ból lub ból nieustępujący po lekach przeciwbólowych o słabszym działaniu, w szczególności ból nowotworowy. Lek Oramorph wskazany jest u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 1. roku życia.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu; ostrego zatrucia alkoholem; pobudzenia u pacjentów w wyniku picia alkoholu lub przyjmowania produktów nasennych; podejrzenia niedrożności porażennej jelit; „zespołu ostrego brzucha”; ostrej choroby wątroby (zapalenie wątroby, porfiria wątrobowa); urazu głowy i stanów z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym; napadów astmy oraz ostrej i ciężkiej niedrożności oskrzeli; niewydolności oddechowej lub depresji oddechowej, w przypadku gdy wentylacja mechaniczna nie jest możliwa; jednoczesnego podawania inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub w ciągu 2 tygodni od zaprzestania stosowania inhibitorów MAO; ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo często (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów): zmienność nastroju, głównie euforia, ale może też wystąpić obniżenie nastroju.
Działania niepożądane występujące często (występują u 1 na 10 pacjentów): zawroty głowy lub ból głowy; zmiany samopoczucia (głównie senność, ale czasami także zwiększona aktywność lub pobudzenie); bezsenność; zaburzenia myślenia i percepcji (odczuwanie lęku, halucynacje, stan splątania); zwężenie źrenic; nudności lub wymioty (częściej na początku leczenia); zaparcia; utrata apetytu, ból brzucha lub zaburzenia smaku; nadmierne pocenie się; reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka i swędzenie skóry.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność oraz poinformować lekarza, jeśli pacjent: ma problemy z oddychaniem spowodowane niedrożnością lub chorobami, które wpływają na jego oddech (takimi jak skolioza, rozedma lub poważna otyłość); ma problem z sercem i oddychaniem (serce płucne); ma podwyższone ciśnienie wewnątrz czaszki; ma niskie ciśnienie krwi w połączeniu z małą objętością krwi krążącej; nie jest w pełni świadomy; miał zabieg operacyjny w ciągu ostatnich 24 godzin; ma w ciągu 24 godzin zostać poddany operacji w celu uśmierzenia bólu („chordotomia”); ma przewlekłe problemy z nerkami lub wątrobą, zapalenie trzustki, niedoczynność tarczycy, problemy z nadnerczami lub guzy zwane „pheochromocytoma” (guz chromochłonny); ma przerost gruczołu krokowego z zaleganiem moczu w pęcherzu; ma problemy zapalne jelit lub problemy z jelitami, które powodują niedrożność; ma niedrożność dróg żółciowych lub moczowych; ma ból kolkowy spowodowany przez kamienie żółciowe lub nerkowe; miał operację układu żółciowego; ma problemy z prawidłowym opróżnianiem żołądka; ma padaczkę lub miewa czasami drgawki (napady); przyjmuje leki podobne do morfiny (takie jak buprenorfina, nalbufina, pentazocyna) lub leki znoszące działanie morfiny (takie jak nalokson).
Należy poinformować lekarza, jeśli w trakcie stosowania leku pojawią się objawy takie jak: zwiększona wrażliwość na ból, pomimo zwiększenia dawki leku (hiperalgezja); Osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, nudności, wymioty lub niskie ciśnienie krwi; Utrata popędu seksualnego, impotencja, zanik miesiączki. (może to być spowodowane zmniejszonym wydzielaniem hormonów płciowych); Objawy odstawienia lub uzależnienia.
Termin ważności po otwarciu butelki leku Oramorph: 3 miesiące.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: Inhibitory MAO (stosowane w leczeniu depresji), również jeżeli pacjent przyjmował je w ciągu ostatnich 2 tygodni; leki podobne do morfiny (takie jak buprenorfina, nalbufina, pentazocyna) lub leki znoszące działanie morfiny (takie jak nalokson); leki, które pomagają w zasypianiu lub uspokajają - takie jak środki uspokajające, znieczulające i leki nasenne; leki uspokajające, takie jak benzodiazepiny lub leki pokrewne; leki na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja (zwane „trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi”) lub schizofrenia (zwane „fenotiazynami”), takie jak klomipramina i amitryptylina; inne leki na problemy ze zdrowiem psychicznym; leki zwane lekami „przeciwhistaminowymi”; leki zapobiegające wymiotom (przeciwwymiotne); leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona; cymetydyna - stosowana w leczeniu wrzodów żołądka i innych problemów żołądkowych; leki zwiotczające mięśnie stosowane podczas zabiegów chirurgicznych; leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego; rifampicyna (antybiotyk stosowany w leczeniu np. gruźlicy); niektóre leki stosowane w leczeniu zakrzepów krwi (np. klopidogrel, prasugrel, tikagrelor) mogą mieć opóźnione i zmniejszone działanie, gdy są przyjmowane razem z morfiną; gabapentynę lub pregabalinę stosowane w leczeniu padaczki i bólu spowodowanego zaburzeniami układu nerwowego (ból neuropatyczny).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Decyzję o stosowaniu leku u dzieci, podejmuje lekarz.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Morfina może spowodować senność oraz zaburza sprawność psychofizyczną. Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria