Refundowany

Oxylaxon, 5 mg + 2,5 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 30 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Finalną kwotę określi Farmaceuta w Aptece na podstawie ilości wskazanej na recepcie.

Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat INPOST
    Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

G.L.PHARMA GMBH
Schloβplatz 1
8502 Lannach, Austria

Opis

Lek Oxylaxon jest to silny środek przeciwbólowy, który należy do grupy leków zwanych opioidami. Oxylaxon ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu, zawiera dwie substancje czynne oksykodonu chlorowodorek i naloksonu chlorowodorek.

Skład

Substancją czynną leku jest oksykodonu chlorowodorek i naloksonu chlorowodorek.

Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 5 mg oksykodonu chlorowodorku, co odpowiada 4,5 mg oksykodonu oraz 2,5 mg naloksonu chlorowodorku jako 2,75 mg naloksonu chlorowodorku dwuwodnego, co odpowiada 2,25 mg naloksonu.

Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: poliwinylu octan; powidon K 30; sodu laurylosiarczan; krzemionka; celuloza mikrokrystaliczna; laktoza jednowodna; krzemionka koloidalna bezwodna; magnezu stearynian. Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany; makrogol 3350; tytanu dwutlenek (E 171); talk; błękit brylantowy FCF (E 133), lak aluminiowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia i regularnie podczas trwania leczenia lekarz będzie omawiać z pacjentem, czego można oczekiwać w związku ze stosowaniem leku Oxylaxon, kiedy i jak długo pacjent ma go przyjmować, kiedy skontaktować się z lekarzem, oraz kiedy należy zakończyć jego przyjmowanie.

Lek należy stosować doustnie. Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody. Można przyjmować tabletki z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Należy połykać je co 12 godzin, zgodnie z ustalonych schematem. Np. jeśli pacjent połknie tabletkę o godzinie 8, następną powinien połknąć o godzinie 20.

Tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie wolno dzielić, łamać, żuć, ani kruszyć.

Działanie

Oksykodon i nalokson należą do grupy leków zwanych opioidami. Oksykodon jest odpowiedzialny za działanie przeciwbólowe leku. Jest to silny środek przeciwbólowy, który należy do grupy leków zwanych opioidami. Nalokson przeciwdziała zaparciom, które są typowym działaniem niepożądanym silnych leków przeciwbólowych (opioidów).

Wskazania

Lek jest wskazany w przypadku silnego bólu, który może być leczony jedynie z zastosowaniem opioidowych leków przeciwbólowych.

Obecność naloksonu, czyli antagonisty receptora opioidowego, który przeciwdziała występowaniu zaparć wywołanych przez opioidy poprzez hamowanie działania oksykodonu na receptory opioidowe zlokalizowane w ścianie jelita.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu; ciężkiej depresji oddechowej z niedotlenieniem narządów i tkanek i (lub) hiperkapnia; ciężkiej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc; serca płucnego; ciężkiej astmy oskrzelowej; niedrożności porażennej jelit nie spowodowanej przez opioidy; umiarkowanej do ciężkiej niewydolności wątroby.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Poważne działania niepożądane lub objawy, na które należy zwrócić uwagę oraz postępowanie w przypadku ich wystąpienia:
Należy przerwać przyjmowanie leku Oxylaxon i skontaktować się z lekarzem lub udać się bezzwłocznie do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, jeśli u pacjenta wystąpi: spowolniony i płytszy oddech (depresja oddechowa). Jest to najpoważniejsze działanie niepożądane leku Oxylaxon, występujące najczęściej u osób w podeszłym wieku i pacjentów osłabionych; opioidy mogą spowodować również ciężki spadek ciśnienia u wrażliwych pacjentów; obrzęk twarzy, języka lub gardła; trudności w połykaniu; pokrzywka, trudności w oddychaniu i spadek ciśnienia krwi (reakcje anafilaktyczne).

Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów): ból brzucha, niestrawność, zaparcia, biegunka, oddawanie gazów; suchość w jamie ustnej wymioty, złe samopoczucie; zmniejszenie apetytu, aż do utraty apetytu; odczuwanie wirowania, zawroty głowy; ból głowy; uderzenia gorąca, pocenie się; ogólne osłabienie, zmęczenie lub wyczerpanie; swędzenie skóry, reakcje skórne (wysypka); trudności w zasypianiu, senność.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent: jest podeszłym wieku; jest osłabiony; ma porażenną niedrożność jelit spowodowaną przez opioidy; ma zaburzenia czynności nerek; ma łagodną niewydolność wątroby; ma ciężkie zaburzenia płuc (np. zmniejszona zdolność oddychania); ma częste zatrzymanie oddechu podczas snu, co może powodować senność w ciągu dnia (bezdech senny); ma obrzęk śluzowaty (zaburzenie tarczycy charakteryzujące się uczuciem suchości, zimna i obrzęku skóry obejmującego twarz i kończyny); ma niedoczynność tarczycy; ma zaburzenia czynności nadnerczy (nadnercza nie działają prawidłowo), na przykład choroba Addisona; ma chorobę psychiczną z towarzyszącą (częściową) utratą poczucia rzeczywistości (psychoza), spowodowaną zatruciem alkoholem lub innymi substancjami (psychoza wywołana substancjami); ma kamicę żółciową; ma przerost gruczołu krokowego; ma zapalenie trzustki; ma niskie ciśnienie krwi; ma wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie); ma zaburzenia serca; ma uraz głowy (z powodu ryzyka podwyższenia ciśnienia czaszkowego); ma padaczkę lub skłonności do drgawek;  przyjmuje leki zwane inhibitorami MAO (stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona) np. leki zawierające tranylcyprominę, fenelzynę, izokarboksazyd i moklobemid; jest senny lub ma epizody nagłego zasypiania.

Oxylaxon to lek zawierający oksykodon, który jest lekiem opioidowym. Wielokrotne stosowanie leku Oxylaxon może prowadzić do uzależnienia, nadużywania i nałogu, co może prowadzić do zagrażającego życiu przedawkowania.
Objawy wskazujące na to, że u pacjenta może rozwijać się uzależnienie lub nałóg: potrzeba przyjmowania leku dłużej niż zalecił to lekarz; potrzeba przyjmowania dawki większej niż zalecana; stosowanie leku z powodów innych niż przepisane, na przykład „aby się uspokoić” albo „aby ułatwić sobie zaśnięcie”; podejmowanie wielokrotnych, nieskutecznych prób odstawienia lub ograniczenia stosowania leku; złe samopoczucie po przerwaniu stosowania leku i poprawa, po ponownym rozpoczęciu przyjmowania („efekt odstawienia”).
Jeśli pacjent zaobserwował którykolwiek z tych objawów, powinien skontaktować się z lekarzem.

Leku Oxylaxon nie zaleca się do stosowania u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami trawiennymi lub miednicznymi, w których może wystąpić niedrożność jelit.

Należy poinformować lekarza o planowanym zabiegu operacyjnym.

Stosowanie leku Oxylaxon może powodować pozytywne wyniki testów antydopingowych. Stosowanie leku Oxylaxon jako środka pobudzającego może stanowić zagrożenie dla życia.

Spożywanie alkoholu podczas stosowania leku Oxylaxon może spowodować senność lub zwiększyć ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych jak płytki oddech z ryzykiem zatrzymania oddechu i utraty świadomości. Podczas stosowania leku Oxylaxon zaleca się powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Należy unikać picia soku grejpfrutowego podczas stosowania leku Oxylaxon

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25˚C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: leki, które obniżają zdolność krzepnięcia krwi (pochodne kumaryny), czas krzepnięcia może być przyspieszony lub spowolniony; antybiotyki makrolidowe (np. klarytromycyna, erytromycyna, telitromycyna); azolowe leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol, worykonazol, itrakonazol, pozakonazol); rytonawir lub inne inhibitory proteazy (stosowane w leczeniu HIV jak indynawir, nelfinawir, sakwinawir); cymetydyna (lek stosowany w leczeniu wrzodów żołądka, niestrawności lub zgagi); ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy); karbamazepina (stosowana w leczeniu napadów drgawkowych, napadów lub konwulsji i niektórych rodzajów bólu); fenytoina (stosowana w leczeniu napadów drgawkowych, napadów lub konwulsji); ziele dziurawca; chinidyna (lek stosowany w leczeniu nieregularnej czynności serca).

Leki wchodzące w interakcje z oksykodonem: leki przeciwdepresyjne (takie jak citalopram, duloksetyna, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina, wenlafaksyna); leki uspokajające, np. benzodiazepina lub leki pochodne.

Stosowanie leku Oxylaxon z innymi lekami, które mają wpływ na działanie mózgu: inne silne leki przeciwbólowe (opioidy); leki nasenne i uspokajające; leki przeciwdepresyjne (np. paroksetyna, fluoksetyna); leki stosowane w leczeniu alergii, choroby lokomocyjnej lub nudności (leki przeciwhistaminowe lub przeciwwymiotne); inne leki mające wpływ na układ nerwowy (fenotiazyny, neuroleptyki).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

O ile to możliwe, należy unikać stosowania leku Oxylaxon w okresie ciąży. Należy przerwać karmienie piersią w trakcie stosowania leku Oxylaxon.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek Oxylaxon może powodować senność lub wywoływać epizody nagłego zasypiania. Jeśli wystąpią one u pacjenta, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent nie ma pewności, czy może bezpiecznie prowadzić pojazdy podczas stosowania tego leku.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij