Synjardy, 5 mg + 1000 mg, tabletki powlekane, 60 szt.
tabletka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
ODBIERZ W 30 MINUT
164,99 zł
Dostępny w 107 aptekach.
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego produktu nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceO produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Boehringer Ingelheim International GmbHBinger Strasse 173
D-55216 Ingelheim/Rhein Niemcy
Producent
BOEHRINGER INGELHEIMWołoskiej 5
Warszawa
Opis
Synjardy to lek przeciwcukrzycowy w postaci tabletek powlekanych, zawierający w składzie dwie substancje czynne empagliflozynę i metforminę. Synjardy to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych.
Skład
Substancjami czynnymi leku są empagliflozyna i metformina.
Każda tabletka zawiera 5 mg empagliflozyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana; kopowidon (nominalna wartość K 28); krzemionka koloidalna bezwodna; magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza; makrogol 400; tytanu dwutlenek (E171); talk; tlenek żelaza żółty (E172).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnienia żołądka. Tabletki należy przyjmować dwa razy na dobę doustnie.
Działanie
Produkt leczniczy Synjardy jest lekiem przeciwcukrzycowym, zawierającym dwie substancje czynne empagliflozynę i metforminę.
Działanie empagliflozyny polega na blokowaniu pewnego białka w nerkach o nazwie kotransporter sodowo-glukozowy 2 (SGLT2). SGLT2 zapobiega utracie glukozy (cukru zawartego we krwi) z moczem przez wchłanianie glukozy do krwi w procesie filtracji krwi przez nerki. Lek ten, poprzez blokowanie działania tego białka, powoduje usuwanie cukru zawartego we krwi z moczem. Pomaga to obniżyć stężenie cukru we krwi, które jest zbyt duże u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Metformina działa w inny sposób w celu zmniejszenia stężenia cukru we krwi, przede wszystkim w wyniku blokowania produkcji glukozy w wątrobie.
Wskazania
Synjardy jest wskazany do stosowania jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u osób dorosłych z cukrzycą typu 2, u których: maksymalna tolerowana dawka metforminy stosowanej w monoterapii nie zapewnia wystarczającej kontroli glikemii; stosowanie metforminy w skojarzeniu z innymi hipoglikemizującymi produktami leczniczymi w tym z insuliną było niewystarczające; stosowano już leczenie skojarzone empagliflozyną i metforminą w oddzielnych tabletkach.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; cukrzycowej kwasicy ketonowej, cukrzycowego stanu przedśpiączkowego; niewydolności nerek lub zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny < 60 ml/min); ostrych stanów, które potencjalnie mogą zmieniać czynność nerek (odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs); ostrej lub przewlekłej choroby, która może spowodować niedotlenienie tkanek, taka jak niewydolność serca lub niewydolność oddechowa, świeży zawał mięśnia sercowego, wstrząs; zaburzenia czynności wątroby, ostrego zatrucia alkoholowego, alkoholizmu.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo często (może wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): Za małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) (objawy hipoglikemii: drżenie, pocenie się, uczucie silnego lęku lub splątania, szybka praca serca, silny głód, ból głowy); mdłości (nudności), wymioty, biegunka lub ból brzucha, utrata apetytu.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy poinformować lekarza oraz zachować ostrożność, jeśli pacjent: ma cukrzycę typu 1; ma 75 lat lub więcej; ma wymioty, biegunkę, gorączkę lub nie jest w stanie jeść albo pić; ma poważne zakażenie nerek lub dróg moczowych połączone z gorączką; wymaga podania zastrzyku ze środkiem kontrastującym, zawierającym jod, na przykład przed badaniem rentgenowskim lub tomografią; ma mieć operację w znieczuleniu ogólnym.
Synjardy może powodować ryzyko kwasicy mleczanowej, czyli bardzo rzadkie, ale bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, zwłaszcza, jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek.
Objawy kwasicy mleczanowej: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca. Podczas stosowania leku może zaprzestać stosowania leku Symetlip i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów kwasicy mleczanowej, bowiem stan ten może doprowadzić do śpiączki. Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym jest konieczne natychmiastowe leczenie w szpitalu.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: lek stosowany w celu usunięcia wody z organizmu (lek moczopędny); inne leki zmniejszające stężenie cukru we krwi, takie jak insulina lub pochodna sulfonylomocznika; cymetydynę, lek stosowany do leczenia zaburzeń żołądka; leki rozszerzające oskrzela (agoniści receptorów beta-2), które stosuje się w leczeniu astmy; kortykosteroidy (podawane doustnie, w zastrzyku lub wziewnie), które stosuje się w leczeniu stanu zapalnego w chorobach takich jak astma lub zapalenie stawów; leki zawierające alkohol; środki kontrastowe zawierające jod.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku u kobiet w okresie ciąży oraz karmiących piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria