Ipinzan, 50 mg + 1000 mg, tabletki powlekane, 60 szt.
tabletka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
ODBIERZ W 30 MINUT
59,99 zł
Dostępny w 21 aptekach.
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego produktu nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceO produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Zentiva, k.s.U Kabelovny 130
102 37 Prague 10 (Republika Czeska)
Producent
Zentiva k.s.U kabelovny 130, Dolni Mecholupy
102 37 Prague 10, Republika Czeska
Opis
Ipinzan to lek w postaci tabletek, zawierający w składzie dwie substancje czynne wildagliptynę oraz metforminę, które należą do grupy leków zwanych „doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi”. Ipinzan to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. u dorosłych, u których zastosowanie odpowiedniej diety, regularnego wysiłku fizycznego i zmniejszenie masy ciała nie wystarczają do utrzymania prawidłowego stężenia cukru we krwi.
Skład
Substancją czynną leku jest wildagliptyna i metforminy chlorowodorek.
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 780 mg metforminy).
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: kopowidon (K 28); krzemionka koloidalna bezwodna; magnezu stearynian. Otoczka: hypromeloza 2910; polidekstroza; tytanu dwutlenek (E 171); talk; żelaza tlenek żółty (E 172); maltodekstryna/dekstryna; trójglicerydy o średniej długości łańcucha.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, z posiłkiem lub tuż po posiłku. Przyjmowanie tabletki zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych.
Działanie
Lek Ipinzan jest lekiem przeciwcukrzycowym, zawierającym dwie substancje czynne wildagliptynę i metforminę, pomagają one kontrolować stężenie cukru we krwi. Wldagliptyna - jej działanie polega na pobudzaniu trzustki do wytwarzania insuliny i zmniejszenia wytwarzania glukagonu. Metformina - pomaga organizmowi lepiej wykorzystać insulinę. Wykazano, że lek zmniejsza stężenie cukru we krwi, co może pomóc w zapobieganiu powikłaniom w przebiegu cukrzycy.
Wskazania
Ipinzan jest wskazany do stosowania jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u osób dorosłych z cukrzycą typu 2: u pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli glikemii po zastosowaniu chlorowodorku metforminy w monoterapii; u pacjentów już leczonych wildagliptyną w skojarzeniu z chlorowodorkiem metforminy, w postaci oddzielnych tabletek; w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy, w tym z insuliną, gdy produkty te nie zapewniają wystarczającej kontroli glikemii (dostępne dane o różnych terapiach skojarzonych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; każdego rodzaju ostrej kwasicy metabolicznej; cukrzycowego stanu przedśpiączkowego; ciężkiej niewydolności nerek; stanów ostrych, które mogą zaburzać czynność nerek (odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs, donaczyniowe podanie środków kontrastowych zawierających jod); ostrej lub przewlekłej choroby, która może być przyczyną niedotlenienia tkanek (niewydolność serca lub układu oddechowego, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs); zaburzenia czynności wątroby; ostrego zatrucia alkoholem, alkoholizmu; karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działanie niepożądane występujące najczęściej podczas przyjmowania wildagliptyny i metforminy: (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): nudności, wymioty, biegunka, ból żołądka lub w okolicy żołądka (ból brzucha), utrata apetytu.
Działanie niepożądane występujące najczęściej podczas przyjmowania wildagliptyny i metforminy chlorowodorku oraz sulfonylomocznika: zawroty głowy, drżenie, osłabienie, niskie stężenie glukozy we krwi, nadmierne pocenie się.
Działanie niepożądane występujące najczęściej podczas przyjmowania podczas przyjmowania wildagliptyny i metforminy chlorowodorku oraz insuliny: ból głowy, dreszcze, nudności (mdłości), niskie stężenie glukozy we krwi, zgaga.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy poinformować lekarza oraz zachować ostrożność, jeśli pacjent: ma choroby wątroby; cukrzycowe zmiany skórne,
Lek Ipinzan może powodować ryzyko kwasicy mleczanowej, czyli bardzo rzadkie, ale bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, zwłaszcza, jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek.
Objawy kwasicy mleczanowej: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca.
Podczas stosowania leku może Należy zaprzestać stosowania leku Ipinzan i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów kwasicy mleczanowej, bowiem stan ten może doprowadzić do śpiączki.
Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym jest konieczne natychmiastowe leczenie w szpitalu.
Jeśli pacjent ma planowany zabieg chirurgiczny, nie może stosować leku Ipinzan podczas zabiegu i przez pewien czas po nim. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem Ipinzan.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: glikokortykosteroidy stosowane zazwyczaj w leczeniu stanów zapalnych; leki z grupy agonistów receptorów beta-2-adrenergicznych, stosowane zazwyczaj w leczeniu zaburzeń oddychania; inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy; leki zwiększające wytwarzanie moczu (moczopędne); leki stosowane w leczeniu bólu i stanu zapalnego (NLPZ i inhibitory COX-2; takie jak ibuprofen i celekoksyb);leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II); leki wpływające na tarczycę; leki wpływające na układ nerwowy; leki stosowane w leczeniu dusznicy, np. ranolazyna; leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV, np. dolutegrawir; leki stosowane w leczeniu specyficznego rodzaju raka tarczycy (raka rdzeniastego tarczycy), np. wandetanib; leki stosowane w leczeniu zgagi i wrzodów trawiennych, np. cymetydyna.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku u kobiet w okresie ciąży oraz karmiących piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Sposób aplikacji
- RX kategoria