Na receptę

Alugen 10 mg, 10 mg, tabletki o przedłużonym działaniu, 30 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Produkt usunięty z oferty doz.pl

Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Producent

GENERICS
Building 4 Trident Place Mosquito Way Hatfield
United Kingdom

Opis

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu Alugen 10 mg to lek stosowany w łagodnym rozroście prostaty. Alugen zawiera alfuzosynę z grupy alfa-adrenolityków, która powoduje rozkurcz mięśni prostaty i ułatwia oddawanie moczu.

Skład

Substancją czynną jest alfuzosyny chlorowodorek (Alfuzosini hydrochloridum).

1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 10 mg alfuzosyny chlorowodorku.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, hypromeloza, powidon K25, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się doustnie, popijając tabletkę w całości odpowiednią ilością płynu. Nie zgniatać, nie rozkruszać ani nie dzielić tabletek, gdyż prowadzi to do zbyt szybkiego wchłonięcia i stężenia substancji czynnej w organizmie, a to może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Lek należy stosować według zaleceń lekarza. Zalecane dawkowanie leku Alugen 10 mg to 1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu na dobę. Pierwsza dawka leku powinna zostać przyjęta przed snem, natomiast następne codziennie natychmiast po tym samym posiłku.

Działanie

Alugen 10 mg zawiera alfuzosynę z grupy antagonistów receptora adrenergicznego alfa, czyli alfa-adrenolityków, które działają na mięśnie prostaty. Gruczoł krokowy położony jest poniżej pęcherza moczowego i otacza także cewkę moczową, więc jego powiększenie może powodować problemy z oddawaniem moczu. Alugen działa rozkurczowo na mięśnie prostaty i szyi pęcherza, ułatwiając oddawanie moczu.

Wskazania

Wskazaniem do  zastosowania leku Alugen 10 mg jest leczenie umiarkowanych oraz ciężkich objawów rozrostu gruczołu krokowego, nazywanego inaczej łagodnym (nienowotworowym) rozrostem prostaty (hiperlazaja). Może on objawiać się trudnościami z oddawaniem moczu czy częstym oddawaniem moczu, szczególnie w nocy.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Alugen 10 mg jest nadwrażliwość na alfuzosynę czy inne chinazoliny (np. terazosynę, doksazosynę) lub którykolwiek z pozostałych składników. Nie stosować leku w przypadku współwystępowania chorób z możliwym spadkiem ciśnienie przy wstawaniu oraz u osób z chorobami wątroby.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ten również może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.

Często występujące działania niepożądane: zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, uczucie wirowania w głowie, bóle brzucha, nudności, niestrawność, uczucie ogólnego osłabienia, ogólne złe samopoczucie.

Niezbyt często występujące działania niepożądane: uczucie senności, problemy ze wzrokiem, przyspieszone bicie serca, omdlenia (szczególnie na początku leczenia zbyt dużą dawką leku lub przy wznowieniu leczenia), uczucie kołatania serca, suchość w ustach, katar, wysypka, świąd skóry, nietrzymanie moczu, zatrzymanie płynów (np. obrzęk kostek i stóp), zaczerwienienie twarzy lub ciała (uderzenia gorąca), pocenie się, uczucie wirowania w głowie (zawroty głowy), biegunka, wyraźny spadek ciśnienia krwi podczas wstawania (zwłaszcza podczas rozpoczynania leczenia zbyt dużą dawką leku i w przypadku wznowienia leczenia).

Częstość nieznana: Bolesny i długotrwały wzwód (priapizm), wymioty, powstawanie siniaków i krwawienia z niewyjaśnionej przyczyny (mogą być to objawy zmniejszonej liczby płytek krwi, które pomagają w krzepnięciu krwi).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

W czasie leczenia Alugenem 10 mg, zwłaszcza w kilku pierwszych godzinach po zastosowaniu może pojawić się nagły spadek ciśnienia krwi przy wstawaniu, objawiający się zawrotami głowy, zmęczeniem, osłabieniem albo potami. W przypadku ich wystąpienia, należy  położyć się z podniesionymi nogami do momentu ustąpienia objawów. Zazwyczaj takie objawy są krótkotrwałe i zdarzają się na początku leczenia. Z reguły nie ma potrzeby przerywania leczenia.

Jeśli pacjent ma mieć usuwaną zaćmę (zmętnienie soczewki oka) oraz przyjmuje bądź przyjmował lek Alugen 10 mg podczas operacji może wystąpić zespół wiotkiej tęczówki oraz nieprawidłowe rozszerzanie się źrenicy. Zdarza się to tylko podczas operacji. Istotne jest, aby okulista przeprowadzający zabieg był poinformowany o przyjmowaniu leku, może wówczas inaczej przeprowadzić operację.

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza, jeśli chory: ma ciężką chorobę nerek, wcześniej po przyjęciu innych alfa-adrenolityków odczuwał znaczny spadek ciśnienia, choruje na niewydolność serca albo posiada inne problemy z sercem, posiada lub występowały problemy ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu.

Alugen 10 mg zawiera laktozę, więc w przypadku pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nie stosować leku Alugen 10 mg z innymi alfa-adrenolitykami, np. doksazosyna, indoramina, terazosyna, prazosyna, fenoksybenzamina czy tamsulosyna.

Alugen 10 mg może wchodzić w interakcje z:

  • ketokonazolem, itrakonazolem,
  • lekami przeciwko wirusowi HIV
  • klarytromycyną, telitromycną,
  • nefazodonem,
  • lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze,
  • azotany podawane w dławicy piersiowej,
  • lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń erekcji,
  • lekami do znieczulenia ogólnego.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci oraz młodzieży poniżej 18 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Szczególnie na początku leczenia, Alugen 10 mg może powodować uczucie zawrotu głowy, zawroty głowy lub osłabienie. Nie należy prowadzić samochodu, obsługiwać urządzeń mechanicznych ani wykonywać niebezpiecznych zajęć, dopóki nie pozna się dobrze reakcji organizmu na lek.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij